Про ЯРОС від першої особи
Ми вже звикли, що завдяки інтернету, шириться багато різних думок. Деякі базуються на власному досвіді, деякі - на домислах.
Так і з ЯРОС, десь-хтось-від когось-щось чув.
Тому, про ЯРОС від Першої особи.
ЯРОС – сімейна компанія. Рік заснування – 2003.
Мій особистий стаж в сільськогосподарській галузі – 41 рік, що включає в себе:
- навчання в університеті;
- навчання в аспірантурі;
- викладацьку діяльність в університеті;
- підприємницьку діяльність у власних бізнесових структурах.
З 2001 року розпочав розробку Нової концепції сільськогосподарського виробництва.
Поштовхом стало усвідомлення хімічної концепції сільського господарства – як тупикової, що веде до постійно зростаючих витрат з одночасним зниженням ефективності і жахливого впливу на екологію. Особливо, з огляду зміни клімату і потепління.
В процесі роботи, ґрунт було визнано основним чинником, на якому базується сталість сільськогосподарського виробництва.
Була виділена основна складова ґрунту – мікроорганізми, яка є рушійною у впливі на такі здатності ґрунту:
- щільність;
- оструктуреність;
- вологоємність;
- генерація вологи із атмосфери;
- біогеохімічні цикли (кругообіг елементів, рух поживних речовин);
- електропровідність;
- інші.
Була сформульована основна стратегічна задача – збільшення кількості мікроорганізмів на гектарі (кг/га) до максимально можливої для конкретних ґрунтово-кліматичних умов.
У традиційній (природній) практиці землеробства, для цього використовується перегній ВРХ (великої рогатої худоби), що пройшов випробування на ефективність впродовж тисячоліть, починаючи з Трипільського періоду (10-6 тисяч років до н.е.).
Сьогодні така практика можлива з дуже великими обмеженнями.
Тому, було прийнято рішення створити продукт, який за ефективністю мав би рівнятися з перегноєм і відповідати сучасним умовам сільськогосподарського виробництва.
Тільки сьогодні я усвідомлюю, наскільки амбітною була ця ціль.
Це був замах на "неможливе".
У 2005 році перші зразки продукту були отримані.
У 2006 році запрацював експериментальний завод, здатний виробляти продукт в об’ємах необхідних для випробування у виробничих умовах.
2006-2008: три роки велися випробування у виробничих умовах на культурі цукрового буряка. Як культури дуже вимогливої до наявності поживи, вологи і стану ґрунту.
Результати перевершили всі наші сподівання. 1 літр продукту по ефективності дорівнював 1000 кг перегною. Тільки після таких результатів було прийнято рішення реєструвати продукт для використання під назвою ЯРОС/IAROS.
З 2008 по 2018 рік відпрацьовувалася технологія застосування продукту на всіх основних зернових і технічних культурах, а також в овочівництві і садівництві в умовах сільськогосподарських підприємств України, а також Латвії, на різних типах ґрунтів – від суглинків до піщаних, і в різних кліматичних зонах – від степу до полісся.
В процесі роботи була сформульована теза – що вплив зміни клімату на врожай варто розглядати через зміни ґрунту внаслідок зміни клімату. (Вчені Гарварду сформулювали цю тезу в 2024 році).
Почалася робота над виявленням взаємозв’язків між ґрунтом – рослиною – кліматом в умовах зміни характеру та кількості опадів і потепління. І над розробкою практичних інструментів впливу на ґрунт, як буфер між рослиною і кліматом з метою компенсації змін клімату.
Все це знайшло своє відображення в сьогоднішній Системі землеробства ЯРОС. Ключовим інструментом якої є продукт ЯРОС.
Система землеробства ЯРОС лежить в основі Нової концепції сталого сільськогосподарського виробництва, зміст якої, дбаючи про врожай – покращуй ґрунт, який цей врожай ростить.
Що представляє собою продукт ЯРОС
Продукт ЯРОС – це біологічний органо-мінеральний комплекс (БОМК). Така форма продукту є унікальною для ринку, світового в цілому.
До складу продукту входять: основні таксономічні (бактерії, мікроміцети, стрептоміцети) еколого-трофічні групи мікроорганізмів, які беруть участь в трансформації азото-, фосфоро- і вуглецевовмісних речовин, необхідних для життєдіяльності рослин. Агрономічно корисна біофлора сягає 15,6 х 10 в шостому ступені колоній в 1 мл.
Також до складу входять N, P2O5, K2O, CaO, Cu, Fe, Mn, Mg в природних формах, водорозчинні гумати, гумус.
ЯРОС є сертифікованим продуктом для вирощування органічних продуктів харчування.
Унікальний практичний досвід
- Господарсько цінний врожай пшениці, ячменю, соняшника з отриманням якісного товарного зерна в умовах 30 мм опадів в період з 1 березня по вересень місяць.
- Врожайність пшениці 6-10 тонн/гектара, кукурудзи 10-14 тонн/гектара при загальній кількості хімічного добрива 100 кг в фізичній вазі Аміачної селітри.
- Вирощування цукрового буряка без глибокого обробітку ґрунту (оранка, глибоке рихлення).
- Зменшення використання пестицидів на 50%-70% від загально рекомендованих норм.
- Відновлення ландшафтів з хвойних і листових порід, що гинуть.
- Рекультивація ґрунту теплиць в процесі вирощування культури без його заміни.
Чому вважаю за потрібне про це говорити
Сьогодні у впровадженні Нової концепції ЯРОС у Світі бачу не просто стратегічну ціль, а – місію. Оскільки питання зміни сільського господарства в умовах зміни клімату і потепління із категорії вибору перейшло в категорію нагальної необхідності, по причині банкрутства "сьогоднішніх" (оскільки вони не можуть називатися "сучасними", бо не відповідають вимогам сьогодення) технологій хімічного живлення і хімічного захисту рослин.
І, якою б важливою не була економіка, збереження природи, ґрунтів, біорізноманіття є пріорітетною задачею.
Із останніх наукових досліджень: "вода а не декарбонізація, має бути головним елементом кліматичної політики і кліматичної безпеки", зокрема.
Адже, коли є достатня кількість води в екосистемі, то немає значення, скільки СО2 знаходиться в атмосфері. Бо проблема не у вуглецевій "ковдрі", а в енергетичному балансі планети, безпосередню участь у формуванні якого бере вода. В Україні (і не тільки) порушені природні гідрологічні цикли. Сьогоднішнє індустріальне хімічне агровиробництво і є головним винуватцем не лише забруднення довкілля і погіршення здоров’я, але й втрати кількості і якості прісних водних ресурсів.
Як зробити так, щоб на території України, і не тільки, було достатньо води? Не лише в повітрі у вигляді хмар чи водяної пари, а в підземних горизонтах і поверхневих водоймах (т.зв. блакитна вода), а також в рослинності й особливо в ґрунтах (т.зв. зелена вода).
Найефективнішим способом є відновлення нормальних гідрологічних циклів і поповнення запасів "зеленої" і "блакитної" води. А ця мета вимагає кардинальної і максимально швидкої зміни методів ведення агровиробництва".
На моє тверде переконання, що базується більш як на 20 річній практиці, Система ЯРОС є фаворитом серед практик, які серйозно можуть вплинути на життєдіяльність людини. Особливо з огляду на швидкість перетворення регенерованих ґрунтів на водно-вуглецеву губку.
Саме на цьому сфокусована сьогодні моя особиста діяльність, на консультації урядів і відповідних структур.
Те, що ще вчора сприймалося як пафосні абстрактні слова, сьогодні стало практичною діяльністю.
Вибір за кожним. Особлива відповідальність і роль на тих, від кого залежить доля інших.