Росстат "покращив" статистику промислового виробництва для Путіна: тепер замість падіння воно росте
Згідно з оприлюднено напередодні оновленою оцінкою, замість зниження на 0,6% промвиробництво у Росії минулого року навпаки зросло на 0,6%, пише The Moscow Times.
Зокрема, Росстат покращив оцінку зростання видобутку корисних копалин до 1,8% з попередніх 1,3%.
За оновленою оцінкою, падіння виробництва на фабриках і заводах несировинного сектора економіки не було зовсім: тепер Росстат оцінює його зростання на 0,3% замість зниження на 1,3%.
У деяких галузях показники після перерахунку підскочили у рази. Так, наприклад, випуск комп'ютерів та електронних виробі нібито зріс на 9,3% – це у 5,5 раза більше, ніж оцінювалося спочатку (1,3%). Зростання виробництва одягу після перегляду прискорилось у 4 рази (на 8,7% замість 2,1%), напоїв – більш ніж удвічі (на 6,7% замість 3,1%).
Найбільше зростання тепер зафіксовано у категорії "інші металеві вироби", куди включається військова продукція. Спочатку Росстат звітував про зростання на 7%, а після перерахунку воно склало вже 15,3%.
Економічна статистика в Росії стала частиною пропаганди, вважає Агат Демарайс, директор із прогнозування в Economist Intelligence Unit.
"Мета очевидна – довести, що санкції не працюють, і тим самим деморалізувати тих, хто вважає, що вони є ключовим елементом протидії російській агресії проти України", – зазначає експертка.
Як повідомлялося, Росстат не вперше переглядає дані у бік покращення. На початку серпня російське статистичне відомство в 44 рази підвищило оцінку зростання реальних наявних доходів росіян – з 0,1% до 4,4% у першому кварталі 2023 року. Оцінку зростання реальних доходів Росстат збільшив у 30 разів – з 0,1% до 3%.
Про перегляд статистики стало відомо через чотири місяці після того, як прискорити зростання доходів росіян доручив російський президент Владімір Путін. На нараді з урядовцями наприкінці березня він оцінив як "дуже маленьку" динаміку доходів, посилаючись на дані Росстату за четвертий квартал минулого року (+0,9%).