В МВС Естонії заявили про готовність допомогти з мобілізацією українців
Про це повідомив міністр внутрішніх справ країни Лаурі Ляенеметс, пише Posttimees.
За його словами, в Естонії мешкає близько 7500 громадян України призовного віку. Утім, важливо розуміти, наголосив міністр, що багато з них звільнені від мобілізації.
Наприклад, вона не стосується тих громадян України, які постійно проживають за кордоном, але зачіпає тих, хто приїхав до Естонії після початку повномасштабної війни у лютому 2022 року, і наразі мешкає тут із тимчасовою посвідкою на проживання.
"За українським законодавством від мобілізації також звільняються батьки-одинаки, батьки щонайменше трьох дітей, батьки дітей, що мають інвалідність, та люди, які доглядають близьку людину. Тобто критеріїв, за якими людина не підлягає мобілізації, досить багато", – пояснює Ляенеметс.
За його словами, відповідно до міжнародного права Україна не має змоги мобілізувати українців, які проживають в Естонії, оскільки для цього необхідна угода між державами.
Міністр заявив, що має намір офіційно повідомити українській владі, що якщо вона хоче призвати українських громадян в Естонії в армію, то Естонія готова укласти такий договір з Україною.
"Естонія не залишиться осторонь. Ми із задоволенням готові укласти такий договір і допомогти Україні. Ми маємо уявлення про те, де в Естонії живуть ці люди. Ми готові посприяти в доставці цих людей з Естонії в Україну, якщо вони цього потребують", – додав Ляенеметс.
Раніше міністр оборони Рустем Умєров повідомив, що планує наступного року призвати на військову службу українських чоловіків, які проживають за кордоном. Українців призовного віку від 25 до 60 років попросять з’явитися до призовних пунктів Збройних сил. За словами міністра, до тих чоловіків, які не виконають прохання, застосують "санкції".
Згодом начальник управління преси та інформації Міністерства оборони Іларіон Павлюк пояснив, що таким чином міністр оборони Рустем Умєров закликає всіх українців приєднуватися до Збройних сил, але механізму покарання або юридичного тиску на чоловіків, які виїхали за кордон, немає.
Нагадаємо, через західний кордон за добу з України виїжджає близько шести тисяч чоловіків призовного віку, з них за системою "Шлях" як волонтери – по 150-200 чоловіків. Великий відсоток чоловіків, які виїжджають за кордон, мають довідки про непридатність до військової служби. Однак останнім часом збільшилася кількість чоловіків, які беруть шлюб з багатодітними мамами і, скориставшись цим, виїжджають.
Напередодні президент Володимир Зеленський заявив, що Головнокомандуючий та Генштаб ЗСУ пропонують додатково мобілізувати 450-500 тисяч чоловіків, але для цього треба знайти додатково 500 мільярдів гривень.