Після відкриття ринку українці продали пів мільйона гектарів землі. Які ціни

1 9480
земля

За три роки після відкриття земельного ринку ринку в Україні продали 567 322 га сільськогосподарської землі. Загалом було укладено 253 416 угод продажу земельних ділянок за середньою ціною у 41 тис. грн. за 1 гектар.

Про це повідомляє платформа для роботи з відкритими даними Опендатабот.

Зазначається, що за весь час роботи ринку найбільш запитаними стали угіддя на Полтавщині: там продали 60 360 га. Середня ціна гектару землі в регіоні сягала 42,75 тис. грн. Далі йдуть Дніпропетровщина – 58 869 га, та Харківщина – 54 458 га.

Ринок землі

Як стверджують експерти, початок повномасштабної війни вплинув на запит покупців та ціни на угіддя. Зокрема, за пів року 2024 українці придбали 17 036,6 га землі на Полтавщині, в середньому, сплативши по 52,59 тис. грн за гектар.

На Дніпропетровщині від початку поточного року продали 12 952,7 га по 34 тис. грн. А ось замість прифронтової Харківщини у трійку лідерів піднялась Кіровоградщина: 9 375 га по 38 тисяч грн за гектар.

Найдорожчою цьогоріч стала земля на Івано-Франківщині – 101 тис. грн за гектар.

Ціни на землю в Україні

Наразі лише чверть земельних угідь змінюють власника через купівлю-продаж. Переважна більшість змін власників стосуються землі, яку отримують у спадок – це 65% відчужень.

Ціни купівлі-продажу сільгоспземель у травні 2024 року суттєво зросли порівняно з попередніми місяцями і наразі є найвищими за весь час існування ринку земель: середньозважена ціна гектара в травні становила 45 тис. грн, що на 8,2% вище, ніж у квітні 2024 року, та на 5,6% ніж у березні поточного року.

Про це йдеться в дослідженні Київської школи економіки (KSE), що проводлося на замовлення програми USAID, передає Інтерфакс-Україна.

Так, ціна землі з цільовим призначенням "для ведення товарного сільськогосподарського виробництва" була ще вищою і досягла 46,2 тис. грн.

"Зазначені ціни базуються на офіційних цінах, зареєстрованих у Реєстрі майнових прав під час вчинення правочинів купівлі-продажу. Ринкові ціни на землю можуть бути значно вищими, адже більша частина всіх угод укладається за ціною, що не відрізняється від нормативно-грошової оцінки (мінімальної ціни, встановленої законом для колишніх підмораторних земель) більше, ніж на 2%", – зазначили в KSE.

Водночас аналітики вважають, що незначне зниження цін у квітні 2024 року, зростання вартості сільгоспземель у травні цього року навряд чи буде довгостроковим трендом.

Від початку 2024 року середні ціни на землю залишаються значно вищими, ніж у попередні періоди.

Вітак, наголошується в дослідженні, можна констатувати, що відкриття ринку земель для юридичних осіб у січні 2024 року потягнуло за собою структурні зміни умов на ринку, і, як наслідок, призвело до збільшення цінності сільгоспземель.

Ринок землі в Україні

Ринок сільгоспземель в Україні відкрито з липня 2021 року. На першому етапі право купувати сільгоспземлі отримали лише фізособи, які є громадянами України. Вони можуть придбати до 100 га землі.

Із 1 січня 2024 року в Україні запрацював другий етап земельної реформи, відтак юридичні особи отримали можливість купувати у власність сільгоспземлі з обмеженням до 10 тис. га в одні руки. Ліміт на придбання землі для фізичних осіб також зріс до 10 тис. га зі 100 га.

Водночас, продаж державних і комунальних сільгоспземель, як і продаж її іноземцям, залишається під забороною. Переважне право купівлю ділянки належить її орендарю. Мінімальна вартість землі не може бути нижчою від її нормативно-грошової оцінки.

Автор: Юлiя Далецька