Експорт скрапленого газу з Росії у жовтні сягнув максимуму з початку року
Упродовж січня-жовтня 2024 року експорт російського скрапленого природного газу зріс на 6% рік до року – до 26,4 млн тонн. При цьому у жовтні досягнув максимуму з початку року.
Про це пише галузеве видання enkorr із посиланням на дані LSEG,
Зокрема, до країн Європи було спрямовано близько 13,4 млн тонн, або близько 51% усього експорту.
Експорт СПГ з Росії у жовтні досяг максимального рівня цього року і становив 2,97 млн тонн, збільшившись на 10% порівняно з вереснем (2,7 млн тонн) і майже не змінившись рік до року (2,96 млн тонн).
При цьому експорт російського скрапленого газу в Європу у жовтні знизився до 0,95 млн тонн у порівнянні з 1,1 млн тонн у вересні та з 1,2 млн тонн у жовтні 2023 року.
"Ямал СПГ" "Новатеку" у січні-жовтні збільшив експорт на 8% – до 16,2 млн тонн із 15 млн тонн роком раніше.
У жовтні відвантаження з "Ямал СПГ" зросли на 5,7% — до 1,67 млн тонн з 1,58 млн тонн місяцем раніше, але знизилися на 6% порівняно з жовтнем минулого року з 1,78 млн тонн.
Читайте також: Обхід санкцій: Росія планує створити рейдову перевалку скрапленого газу в Баренцовому морі
При цьому постачання з "Ямалу" до Європи у жовтні були на рівні 0,9 млн тонн, у вересні – близько 1 млн тонн. Відвантаження на чотири танкери оцінюється в 0,2 млн тонн.
Із підсанкційного проєкту "Арктик СПГ-2", за даними LSEG і влади США, з початку серпня пішли шість партій скрапленого газу.
Водночас орієнтований на Азію СПГ-завод "Сахалін-2" знизив у січні-жовтні експорт на 1,2% – до 8 млн тонн із 8,1 млн тонн роком раніше.
У жовтні відвантаження з проєкту зросли до 0,95 млн тонн з 0,84 млн тонн у вересні, залишившись на рівні жовтня минулого року.
Російський скраплений газ у Європі
Як стало відомо, частка російського продукту в імпорті скрапленого газу в Європейський Союз у першому півріччі зросла до 20%, тоді як рік тому вона становила 14%.
24 червня Рада Європейського Союзу ухвалила чотирнадцятий пакет економічних та індивідуальних обмежувальних заходів проти Росії у відповідь на її агресію в Україні.
Нові обмеження включають заходи проти російського скрапленого газу. Зокрема, з метою забезпечення того, щоб об'єкти ЄС не використовувалися для перевалки російського скрапленого природного газу до третіх країн, і в такий спосіб зменшити російські доходи, ЄС заборонить послуги з перевантаження російського СПГ на території ЄС з метою здійснення операцій з перевалки до третіх країн.
Зазначається, що це стосується як перевалки з судна на судно, так і з судна на берег, а також операцій з перевантаження, і не впливає на імпорт, а лише на реекспорт до третіх країн через територію ЄС.
Єврокомісія стежитиме за виконанням і розвитком цього рішення і може запропонувати пом'якшувальні заходи, якщо це буде необхідно.
Крім того, ЄС заборонить нові інвестиції, а також надання товарів, технологій і послуг для завершення будівництва СПГ-проєктів, таких як "Арктик СПГ 2" і "Мурманськ СПГ". Також запроваджуються обмеження на імпорт російського СПГ через термінали ЄС, не підключені до газової системи.