Європарламент закликав посилити санкції проти "тіньового флоту" РФ та обмежити ціни на російську нафту
Європейський парламент закликав до більш цілеспрямованих санкцій ЄС проти так званого "тіньового флоту" Росії, а також знизити запроваджене країнами "Великої сімки" обмеження максимальної ціни на російську нафту, встановлене на рівні $60 за баррель.
Відповідну резолюцію депутати Європарламенту схвалили на засіданні у четвер, 14 листопада, передає Радіо Свобода.
У документі євродепутати закликали до більш цілеспрямованих заходів проти "тіньового флоту" РФ у наступних санкційних пакетах ЄС, включаючи всі окремі судна, а також їхніх власників, операторів, менеджерів, рахунки, банки та страхові компанії.
Європарламент також вимагає від ЄС посилення своїх можливостей для спостереження за російським "тіньовим флотом", особливо за допомогою безпілотників і супутників, а також проведення цільових інспекцій на морі.
Євродепутати хочуть, щоб країни-члени ЄС визначили порти, здатні приймати судна, що підпадають під санкції, які перевозять сиру нафту і скраплений природний газ (СПГ), і конфісковувати нелегальні вантажі без компенсації.
Крім того, Європарламент закликав країни G7 посилити контроль за дотриманням цінових обмежень на російську нафту, суттєво знизити верхню межу ("прайскеп") ціни на нафту та ліквідувати схеми, які використовуються Росією для продажу нафти та нафтопродуктів в обхід обмеження цін.
Депутати Європарламенту також закликали ЄС заборонити весь імпорт російського викопного палива, включаючи скраплений російський газ, і підкреслюють, що вплив існуючих санкцій та фінансова і військова підтримка України буде продовжувати підриватися доти, доки ЄС імпортує російське викопне паливо.
Вказуючи на необхідність набагато суворішого дотримання чинних санкцій ЄС, у тексті також зазначається, що ЄС повинен серйозно переглянути свою двосторонню співпрацю з третіми країнами, які допомагають Росії обходити обмежувальні заходи ЄС, якщо дипломатичні зусилля виявляться безуспішними.
Як повідомлялося, за останній рік Росія збільшила обсяги свого "тіньового флоту" нафтових танкерів майже на 70%, що дозволило Москві обходити західні санкції. За підрахунками Київської школи економіки (KSE), обсяг російської нафти, що транспортується погано обслуговуваними та незастрахованими танкерами, зріс із 2,4 млн барелів на день у червні 2023 року до 4,1 млн у червні 2024 року.
Активне розширення "тіньового флоту" РФ стало відповіддю на запроваджене країнами "Великої сімки" у грудні 2022 року обмеження цін на морські постачання російської нафти на рівні $60 за барель.
Цінова стеля означає, що 32 держави (27 країн ЄС, а також Велика Британія, США, Канада, Японія та Австралія) надають послуги, повʼязані з російською танкерною нафтою лише в тому разі, якщо її закупили за ціною $60 за барель або нижчою. Послуги включають, зокрема, обовʼязкове страхування перевезень.
За даними ЗМІ, у травні цього року надходження від продажу нафти до державного бюджету Росії зросли майже на 50% порівняно з минулим роком, оскільки ціни на нафту зросли, а країна адаптувалася до міжнародних санкцій.