Мережа АЗС Shell може коштувати понад $100 мільйонів, але знайти покупця на конфісковані 49% компанії буде складно, – Куюн
Фонду державного майна (ФДМУ) буде непросто знайти покупця на конфісковану частку у розмірі 49% статутного капіталу ТОВ "Альянс Холдинг" (керує мережею АЗС Shell в Україні) через проблеми з визначенням ціни активу в умовах війни та особливості корпоративного управління компанією.
Про це директор консалтингового агентства "А-95" Сергій Куюн пише у своїй колонці для БізнесЦензора.
За оцінками експерта, наразі ця мережа АЗС в Україні могла б коштувати понад $100 мільйонів, але Shell оцінює свої інвестиції у неї у кілька разів вище, а реальну ринкову ціну в умовах війни визначити важко.
На мій погляд, станції Shell можуть вартувати $0,8-1 млн. Мережа має 132 АЗС, з яких сьогодні працює близько 120 (наскільки я розумію, роботу решти станцій припинено через небезпеку для персоналу). Тобто йдеться про $105-132 млн. Це при тому, що сама Shell заявляє про інвестиції у розмірі $460 млн. Але ми у війні, тому яка може бути кінцева ціна – невідомо", – зауважив Куюн.
Він також нагадав, що згідно з угодою між партнерами у ТОВ "Альянс Холдинг", власник 49% мав ексклюзивно забезпечувати мережу пальним, а Shell брала на себе управління мережею. Однак це призводило до проблем у роботі компанії і взаємних звинувачень.
"Постачальник пального продавав його за максимальними цінами, тим самим перетягуючи на себе частину маржі, яка мала б бути спільною. Але згодом з’явилися й зустрічні претензії. Доводилось чути, що постачальник був незадоволений об’ємними платежами Shell за використання бренду, різними роялті на адресу материнської компанії тощо. Що своєю чергою також зменшувало прибуток спільного підприємства. Як бачимо, в Україні СП не працюють. Має бути хтось один", – пояснив Куюн.
Він додав, що крім цих проблем, мережа АЗС Shell в Україні не генерує значних прибутків, тож знайти покупця на 49% у ній буде складно.
"На моє переконання, шанси у ФДМУ продати цей актив наразі мінімальні. Зрештою, все залежатиме від позиції Shell... Або Shell наважиться викупити пакет у ФДМУ, або вирішить продати свій. Іншого не проглядається", – зауважив Куюн.
Як повідомлялося, наприкінці жовтня Фонд державного майна став офіційним власником 49% статутного капіталу ТОВ "Альянс Холдинг", яке керує мережею АЗС Shell в Україні.
Раніше ця частка належала підсанкційному російському олігарху та ексголові "Роснєфті" Едуарду Худайнатову. За рішенням Вищого антикорупційного суду його українські активи, зокрема частку в "Альянс Холдингу" стягнули в дохід держави. Решта 51% компанії належить Shell Overseas Investments B.V.
Як писав БізнесЦензор, міжнародна корпорація Shell у 2006 році створила спільно з російською групою "Альянс" спільне підприємство з управління мережею АЗС в Україні – ТОВ "Альянс Холдинг". Контрольний пакет належав Shell.
У 2015 році співвласником спільного підприємства замість російського "Альянсу" стала "Незалежна нафтова компанія" (ННК), яка належить колишньому голові "Роснєфті" Едуарду Худайнатову.