Білий дім "пробачить" майже $5 мільярдів боргу для України. Конгрес не блокуватиме рішення (оновлено)
Адміністрація президента США Джо Байдена подала до Конгресу заяву про намір скасувати половину боргу України на економічну допомогу, що становить приблизно $4,65 млрд.
Про це під час брифінгу повідомив речник Державного департаменту Метью Міллер, передає "Голос Америки".
Зазначається, що у квітні Конгрес США ухвалив Закон про додаткові асигнування на безпеку України у розмірі близько $61 млрд. За умовами цього документа, економічна допомога – близько $10 млрд – надається Києву не на безоплатній основі, а як умовно-поворотна позика.
Водночас поданий документ надає президенту Байдену повноваження пробачити 50% цієї позики.
Він передбачає, що з 15 листопада 2024 року – за тиждень після виборів президента США, чинний президент може пробачити до 50% цієї позики, тоді як інші 50% позики зможе пробачити 1 січня 2026 року вже наступний президент.
"Ми зробили крок, який був окреслений у законі, щоб скасувати ці позики за надану економічну допомогу Україні, і тепер Конгрес може прийняти це", – сказав Міллер.
Читайте також: Британський прем’єр закличе Байдена виділити $20 мільярдів кредиту для України до приходу Трампа, – ЗМІ
Після того, як Білий дім повідомив Конгрес про це рішення, законодавці можуть ухвалити резолюцію про заперечення проти цього. Однак, на думку Міллера, цього не станеться.
"Я був би здивований, якби Конгрес пішов на такий крок, враховуючи переважну підтримку двох партій у Конгресі щодо надання допомоги. Але ми будемо дотримуватися закону," – пояснив речник.
Конгрес відмовився заблокувати списання боргу Україні
Однак голосування у Конгресі за резолюцію проти списання частини боргу України ініціював сенатор-республіканець Ренд Пол від штату Кентуккі. За його словами, її ухвалення мало б "перешкодити адміністрації Байдена перекласти борг України на американський народ".
Цю резолюцію мали б схвалити обидві палати Конгресу, що малоймовірно, оскільки демократи контролюють Сенат, зазначає Bloomberg. Байден також міг би накласти вето на резолюцію, якщо вона буде прийнята.
Втім, внесений сенатором Рендом Полом проєкт резолюції підтримали лише 37 сенаторів, 61 проголосував "проти". Отже, її відхилили, свідчать дані на сайті Сенату.
Як повідомлялося, 13 листопада Україна отримала $1,35 млрд гранту від США. Ці кошти спрямують на гуманітарні та соціальні програми.
Загалом прогнозується, що Адміністрація президента США Джо Байдена в останній період його каденції передасть Україні суттєву військову допомогу. Зокрема, 20 листопада Міністерство оборони США оголосило про надання Україні пакета військової допомоги на $275 млн.