Російська митниця почала масово відбирати у росіян нелегально ввезені смартфони

2330
У Росію почали масово завозити контрафактні смартфони

У Росії різко збільшилася кількість справ про незаконне ввезення смартфонів до країни. Так, із січня по жовтень цього року їхня кількість зросла на 70% порівняно з минулим роком і понад у шість разів порівняно з аналогічним періодом 2022 року.

Про це повідомили в Федеральній митній службі (ФМС), передає The Moscow Times.

"Нерідко в авіаційних пунктах пропуску виявляють громадян, які перевозять смартфони, що не належать їм, під виглядом товарів для особистого користування. Щодо таких пристроїв організовується проведення експертиз, за ​​результатами яких встановлюється, чи є товар оригінальним чи має ознаки контрафактності", – розповіли у відомстві.

Також митники відстежують міжнародні поштові відправлення як окремий канал незаконного ввезення електроніки.

Від початку 2022 року до кінця 2024 року частка смартфонів, які ввозяться до Росії з порушеннями податкового та митного законодавства, зросла з 10% до 30%.

За словами одного з учасників ринку електроніки, в основі цієї оцінки лежить аналіз онлайн-продажів смартфонів, які продаються за цінами нижчими від ринкових щонайменше на розмір ПДВ.

Ще один спосіб підрахунку – порівняння даних аналітичних компаній про продаж із даними мобільних операторів про активацію смартфонів: якщо продаж сильно нижчий за активації, значить, хтось ввозить апарати без належного оформлення.

"Якщо говорити про телефони, які не пройшли митне очищення, то в цій категорії лідирують топові моделі iPhone і Samsung, оскільки витрати на логістику що дорогого, що дешевого телефону однакові. Вигідним є лише імпорт дорогих товарів від $1 тис., де маржа висока", – пояснило джерело на ринку.

За низкою позицій частка "сірих" та контрафактних смартфонів сягає 30% у загальному обсязі, а найбільше занепокоєння викликає зростання контрафакту на маркетплейсах, де система контролю та відповідальності продавців номінальна.

"Сірий" ринок смартфонів виріс у рази, і це сталося через те, що не всі моделі офіційно ввозяться до Росії і координації їхній поставок і продажу з боку вендорів немає.

Покупка контрафактного смартфона може призвести до блокування або відсутності частини заявлених функцій.

Наприкінці жовтня стало відомо, що російські чиновники та співробітники держкомпаній цього року витратили на закупівлі iPhone вчетверо більше бюджетних коштів, ніж торік.

Російські державні органи почали запроваджувати заборону використання iPhone влітку 2023 року, коли ФСБ спільно з ФСО заявили про зараження кількох тисяч смартфонів Apple американським вірусом-шпигуном, який стежив за російськими користувачами.

Після цього від використання iPhone у службових цілях масово змусили відмовитися чиновників у Кремлі, уряді, держвідомствах та співробітників держкомпаній. Зокрема, заборона була введена в Мінтрансі, Мінпромторгу, Мінцифри, МОЗ, "Ростеху", Росавіації, Російській залізниці, КамаАЗі та інших структурах.

У серпні цього року Федеральна антимонопольна служба Росії запропонувала великим торговим мережам обмежити ціни та націнки на побутову техніку та електроніку. У ФАС заявили, що такий захід допоможе запобігти можливому зростанню вартості товарів, підвищить їх доступність і позитивно вплине на ринок.

Автор: Галина Ялівець