Кабмін затвердив ключовий документ для реформи держкомпаній. Що він передбачає?
Кабінет Міністрів затвердив політику державної власності, яка спрямована на покращення управління держактивами та залучення інвестицій.
Про це йдеться в повідомленні Міністерства економіки.
Як зазначається, документ є ключовим для впровадження норм закону №3587-IX, що вдосконалює корпоративне управління, та враховує принципи ОЕСР (Організація економічного співробітництва та розвитку – міжнародна організація, членами якої на сьогодні є 38 країн. 70 країн мають статус партнерів ОЕСР, беручи участь у багатьох сферах її діяльності. За впливом ОЕСР належить до трійки провідних світових економічних установ разом з МВФ та Світовим банком).
"Політика держвласності визначає роль держави в управлінні держкомпаніями, окреслює, які компанії є стратегічними для країни та які завдання вони повинні виконувати, а також запроваджує високі стандарти корпоративного управління в державному секторі економіки", – пояснила перша віцепрем'єр-міністерка – міністерка економіки України Юлія Свириденко.
Вона додала, що разом із цим документом вперше в Україні запроваджується чітка та прозора політика винагороди для керівників та членів наглядових рад держкомпаній, а також дивідендна політика.
"Ці заходи дозволять підвищити ефективність управління державними активами та залучити інвестиції в економіку", – зазначила Свириденко.
Що передбачено
Політика державної власності передбачає:
- чітке визначення, в яких секторах економіки держава повинна зберігати свою присутність;
- оптимізацію портфеля державних активів. Йдеться про приватизацію чи ліквідацію підприємств, які не є стратегічно важливими для держави;
- впровадження сучасних стандартів корпоративного управління на основі принципів ОЕСР, що серед іншого передбачає створення незалежних наглядових рад;
- критерії обов'язковості утворення наглядових рад;
- плани щодо підвищення ефективності, збереження і підвищення вартості активів;
- правила звітності та визначення цілей діяльності держкомпаній;
- правила організації управління, розподілу функцій і повноважень між органами держави та компаній.
Ухвалення політики держвласності є одним із індикаторів "Плану України для Ukraine Facility" та маяком меморандуму з МВФ.
Після ухвалення політики державної власності наступними кроками буде проведення тріажу – визначення та поділ компаній на ті, що залишаються у державні власності, і такі, що будуть приватизовані чи ліквідовані.
Про програму Євросоюзу Ukraine Facility для України
Нагадаємо, 6 червня Верховна Рада ратифікувала Рамкову угоду між Україною та Європейським Союзом щодо спеціальних механізмів реалізації фінансування ЄС України згідно з інструментом Ukraine Facility.
Ukraine Facility включатиме три ключові компоненти:
- пряма підтримка державного бюджету (38,27 млрд євро, з яких 33 млрд євро у формі кредитів та 5,27 млрд євро у формі грантів);
- спеціальний інвестиційний інструмент для покриття ризиків у пріоритетних секторах (6,97 млрд євро);
- технічна підтримка в здійсненні реформ, а також покриття відсотків за кредитами, в тому числі отриманими раніше (4,76 млрд євро).
Транші надходитимуть один раз на квартал за результатами виконання індикаторів Плану для Ukraine Facility та їх позитивної оцінки Стороною ЄС. Загалом у цьому році очікується близько 16 млрд євро бюджетної підтримки за програмою.
Весною Україна вже отримала 6 млрд євро в межах перехідного фінансування за інструментом Ukraine Facility, що дало змогу забезпечити нагальні потреби бюджету ще до повноцінного запуску плану. У червні до державного бюджету України надійшов транш від Євросоюзу обсягом 1,9 млрд євро.
Таким чином, загальна сума підтримки ЄС, уже наданої Україні в рамках програми, становить 12,2 млрд євро.