Шмигаль розповів, чому не можна зупиняти транзит російської нафти до ЄС

13 19059
шмигаль

Зупинка транзиту російської нафти порушуватиме зобов'язання України перед ЄС та може призвести до позовів від її покупців – компаній з Угорщини, Словаччини та Чехії.

Про це прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив під час "Години запитань до уряду" у Верховній Раді, свідчить стенограма засідання на сайті парламенту.

За словами прем'єра, транзит нафти територією України здійснюється відповідно до положень Договору до Енергетичної Хартії та Угоди про асоціацію з ЄС. Крім того, ще у червні 2022 року Євросоюз зробив виключення із своїх санкцій, дозволивши Угорщині і Словаччині отримувати нафту цим маршрутом.

"Відповідно зупинка транзиту нафти нафтопроводом "Дружба" буде прямим порушенням Україною договору до Енергетичної Хартії та Угоди про асоціацію з ЄС Україною. Там не про штрафні санкції йдеться, а йдеться про порушення Угоди про асоціацію з ЄС", – сказав Шмигаль.

На його думку, порушення Україною зобов'язань щодо транзиту російської нафти може стати підставою для фінансових претензій з боку Угорщини, Словаччини та Чехії.

"Це буде відповідний міжнародний арбітраж і сума буде… її немає на сьогодні. Тобто це будуть виставляти і обраховувати країни, які понесуть відповідні збитки, але це будуть, очевидно, якісь великі санкції, великі кошти", – зазначив голова уряду.

Як повідомлялося, раніше у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, яким пропонується заборонити транзит російських нафти та газу територією України під час воєнного стану.

У відповідь міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто заявив, що припинення транзиту російської нафти суперечитиме зобов'язанням України в рамках євроінтеграції. Він також натякнув, що у такому випадку Угорщина може заблокувати інтеграцію України до ЄС.

Нагадаємо, у грудні 2019 року "Укртранснафта" та російська "Транснєфть" уклали додаткову угоду до контракту на транзит нафти через територію України, продовживши таким чином термін дії договору на 10 років – до 1 січня 2030 року.

З 5 грудня 2022 року діє часткове ембарго на імпорт російської нафти до ЄС. Але воно не стосується постачань нафтопроводом "Дружба".

Німеччина та Польща припинили отримувати російську нафту "Дружбою" у 2023 році, але південною гілкою трубопроводу російську нафти досі імпортують Угорщина, Чехія та Словаччина.

Автор: Михайло Орлюк

Топ коментарі

  • Ultramixer
    *******. В договорі на транзит (як і в усіх договорах) є пункт про форс-мажорні обставини. Війна точно є форс-мажором. Так від словаків і угорців точно будуть позови, іншого від них не варто очікувати, але хороші юристи зможуть з ними справитись. Було б бажання.
  • Белка со свистком
    Бреше! Це форс-мажор! В Україні війна!
  • Maria Sofia Douglas 38b0d2de
    З 5 грудня 2022 року діє часткове ембарго на імпорт російської нафти до ЄС. Але воно не стосується постачань нафтопроводом "Дружба". Джерело: https://biz.censor.net/n3529550

    так нехай ЕС введе повне ембарго на нафту з раши і з України буде знята відповідальність
Дивитись усі коментарі