"Ні на що не натякаю, але є питання": Гетманцев зацікавився залишками коштів на рахунках територіальних громад

3360
гетманцев

Залишки коштів на рахунках місцевих бюджетів зростають, водночас громади не поспішають вкладати їх в облігації внутрішньої державної позики, що в умовах воєнного часу "викликає питання".

Про це голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев ("Слуга народу") повідомив у Telegram.

Він зауважив, що залишки коштів на рахунках місцевих бюджетів та бюджетних установ за загальним і спеціальним фондами на 1 січня 2025 року становили 121,9 млрд грн, що на 9,7% (на 10,8 млрд грн) більше, ніж на 1 січня 2024 року.

Гетманцев нагадав, що восени минулого року Верховна Рада розширила можливість використання залишку коштів місцевих бюджетів, у тому числі дозволивши спрямувати їх на придбання державних цінних паперів (військових облігацій) із строком обігу більше одного року, які йдуть на фінансування потреб оборони і підтримку економіки у воєнний час.

Однак за підсумками 2024 року портфель ОВДП у власності територіальних громад не збільшився, а зменшився – з 1,94 млрд до 0,7 млрд грн, вказує депутат.

"Ні на що не натякаю, але як на мене, наявність такого постійного великого залишку викликає як мінімум питання щодо доцільності його акумулювання в умовах військового часу. Цікаво було б почути позицію місцевого самоврядування з цього приводу", – зазначив Гетманцев.

Як повідомлялося, доходи загального фонду місцевих бюджетів (без міжбюджетних трансфертів) у 2024 році становили 451 млрд грн, що на 2,1%, або на 9,1 мільярдів гривень більше, ніж у 2023 році.

При цьому, від жовтня 2023 року місцеві бюджети позбавили доходів від так званого "військового ПДФО". Тому до четвертого кварталу 2024 року доходи місцевих бюджетів відставали від показників 2023 року.

Так, доходи загального фонду місцевих бюджетів (без міжбюджетних трансфертів) у січні-вересні 2024 року становили 323,8 млрд грн, що на 4,4% або на 15 мільярдів гривень менше, ніж за аналогічний період минулого року.

Автор: Михайло Орлюк