Український "БТА Банк" може змінити власника: Антимонопольний комітет дозволив угоду
Антимонопольний комітет України (АМКУ) надав дозвіл двом громадянам України на набуття контролю над АТ "БТА Банк".
Таке рішення АМКУ ухвалив на засіданні 23 січня, повідомляє пресслужба регулятора.
Прізвища громадян, які отримали дозвіл, не уточнюються. За даними на сайті Національного банку, станом на початок року власником 100% акцій "БТА Банку" був громадянин Казахстану Кєнєс Ракішєв.
Як повідомлялося, власник українського "БТА Банку" вже кілька років намагається його продати.
У 2020 році "БТА Банк" намагався придбати білоруський підприємець, власник найбільшого в країні приватного нафтотрейдера "Інтерсервіс" Микола Воробей. За даними місцевих ЗМІ, його бізнес-партнером був Віктор Медведчук, який є кумом президента Володимира Путіна. Тоді Національний банк України відмовився дозволити продаж банку через претензії до ділової репутації Вороб'я, щодо якого ЄС запровадив санкції.
У грудні 2021 року АМКУ дозволив фінтех-компанії Kaspi.kz (Казахстан) купити український "БТА Банк". У жовтні того ж року Kaspi.kz заявила про підписання договору купівлі-продажу 100% акцій банку та плани завершити угоду в першому півріччі 2022 року, однак через початок повномасштабної війни угоду не було завершено.
У березні 2023 року АМКУ надав дозвіл на придбання 50% акцій "БТА Банку" громадянинові Грузії Раті Тчелідзе, який вказаний бенефіціаром групи СС Capital. Однак у двох компаній цієї групи – ТОВ "Містер Кеш" (ТМ Mister Cash) та ТОВ "СС Лоун" (ТМ СС Loan) – Нацбанк нещодавно анулював ліцензії на надання фінансових кредитів. Відтак, про завершення угоди з продажу акцій банку їх власнику не повідомлялося.
"БТА Банк Україна" засновано 1992 року. В останні роки "БТА банк" вів обмежену операційну діяльність, у нього немає відділень та кредитного портфеля.
За даними НБУ, станом на 1 лютого 2023 року за розміром активів банк посідав 65 місце (293,9 млн грн) серед 67 банків, що діяли в Україні на той ча. Збиток фінустанови у 2022 році становив 33,6 млн грн.