Зеленський не погодився на запропоновану США угоду про рідкісноземельні метали, – CNN (оновлено)

45 74962
Зеленський не погодив запропоновану США угоду про рідкісноземельні метали

Президент України Володимир Зеленський і міністр фінансів США Джанет Бессент 12 лютого в Києві обговорювали проєкт угоди про доступ США до рідкоземельних металів України.

Утім, як пише CNN, Бессент представив Зеленському проєкт угоди, яка була здебільшого фінансовою та не включала "суттєвих гарантій безпеки для України", передає Forbes.

Тож, Зеленський поки що не погодив документ, оскільки вважає, що такі фінансові угоди "не здатні забезпечити реальні гарантії безпеки", і без участі США в миротворчих місіях він вбачав їхню неповноцінність.

Ймовірно, президент очікував більш серйозних переговорів щодо майбутньої мирної угоди, зокрема обговорення механізмів, які могли б допомогти у відновленні територіальної цілісності України, зазначає видання.

Своєю чергою джерела "Супільного" в Офісі президента України повідомили, що наразі українська сторона аналізує драфт фінансової угоди з США щодо рідкісноземельних металів.

Співрозмовник видання розповів, що під час телефонної розмови напередодні Зеленський сказав Трампу, що Україна отримала драфт угоди і почала аналізувати пропозицію, а відповідь буде в Мюнхені на етапі зустрічі з віцепрезидентом США Джеєм Ді Венсом.

"Готуємось зробити все максимально ефективно, щоб дати якнайбільше користі Україні та Америці і зробити це успіхом. Сам президент Трамп не звертався підписати цю угоду, обговорення йшло з міністром фінансів США. Президент Трамп все сприйняв в розмові позитивно", – стверджує джерело.

Днями президент США Дональд Трамп заявив, що Україна "у принципі погодилася" надати Вашингтону доступ до видобутку цінних мінералів на своїй території в обмін на допомогу

Читайте також: Корисні копалини на окупованих територіях оцінюються у трильйони доларів, – Зеленський

Як повідомлялося, раніше Трамп заявив, що Україна могла б передати США наявні в українських надрах поклади рідкісноземельних металів в обмін на американську допомогу у війні з Росією.

Своєю чергою президент України Володимир Зеленський заявив, ще може йтися про залучення американських інвестицій у розробку українських родовищ корисних копалин. За його словами, він обговорював можливість американських інвестицій в Україну із Трампом ще у вересні минулого року.

Нагадаємо, одним із пунктів представленого президентом Володимиром Зеленським у жовтні минулого року так званого "Плану перемоги" містив пропозицію стратегічним партнерам укласти спеціальну угоду щодо спільного захисту наявних в Україні критичних ресурсів, спільного інвестування та використання відповідного економічного потенціалу.

"Ідеться про природні ресурси та критично важливі метали ціною у трильйони доларів США. Це, зокрема, уран, титан, літій, графіт та інші стратегічно цінні ресурси, які є значною перевагою у глобальній конкуренції", – пояснював Зеленський.

У грудні минулого року видання The New York Times із посиланням на джерела писало, що українська влада двічі відкладала укладення угоди про співпрацю зі США у сфері видобутку корисних копалин, щоб дати можливість Трампу згодом представити цю угоду як свою заслугу.

Видання також наводило дані української інвесткомпанії Horizon Capital про те, що Україна має родовища 20 найважливіших мінералів, таких як кобальт і графіт, запаси яких оцінюються в $11,5 трильйона. Зокрема, в Україні розташовано близько третини розвіданих запасів літію в Європі, ключового матеріалу для акумуляторних батарей, який може бути цікавим для електромобільного бізнесу Ілона Маска.

Детальніше про це читайте у нашому матеріалі: Питання на трильйони доларів. Скільки коштують ресурси України, та чому ними цікавляться американці

Автор: Юлiя Далецька

Топ коментарі

  • Тонка червона лінія
    "Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу." (ст.13 Конституції України).
    Таким чином, угода зі США про передачу їм права на рідкоземельні ресурси у надрах України потребує схвалення на референдумі, який в умовах дії режиму воєнноно стану не проволиться. В інший спосіб така угода не може бути схвалена жодним органом України, включаючи і виконуючого обов'язки Президента.
  • Ярослав Кийко
    Скільки разів вже сплюндрували Конституцію? Це буде просто ще один епізод...
  • Дефіцит Потужності
    Ну правильно, якщо США хоче заграбастати собі рідкоземельні матеріали на неокупованій частині України, а Україні дати ще трошки лопат - то який у цьому зиск для самої України? Нехай забирають собі те, що звільнять своїми силами.
Дивитись усі коментарі