Євросоюз пом’якшить фіскальні вимоги для збільшення видатків на оборону
Європейський Союз збирається активувати застереження до Пакту стабільності та зростання Євросоюзу, що дозволить країнам-членам збільшити витрати на оборону.
Про це заявила президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн, передає LIGA.net.
"Під час попередніх надзвичайних криз ми надали державам-членам додаткові фінансові можливості, активувавши застереження про звільнення [від дотримання Пакту]. Простіше кажучи, ми надали державам-членам можливість суттєво збільшити державні інвестиції, пов'язані з кризою. Я вважаю, що зараз ми перебуваємо в черговому періоді кризи, яка потребує аналогічного підходу", – заявила фон дер Ляєн.
За її словами, Єврокомісія також запропонує "ширший пакет індивідуальних інструментів" для різних країн ЄС, а інвестиційні пріоритети буде визначено на загальноєвропейському рівні.
Наразі Євросоюз витрачає на оборону близько 2% свого сукупного ВВП, з 2022 року ці витрати зросли з 200 млрд до 320 млрд євро на рік.
Але фон дер Ляєн вважає, що "потрібно буде значно збільшити цю цифру ще раз", оскільки зростання "від трохи менше ніж 2% до більш як 3% означатиме сотні мільярдів додаткових інвестицій щороку".
Пакт стабільності та зростання зобов'язує країни Євросоюзу підтримувати дефіцит державного бюджету на рівні менше ніж 3% ВВП, а рівень держборгу – менше ніж 60% ВВП. Невиконання цієї вимоги може призвести до санкцій Брюсселя. Раніше Єврокомісія вже припиняла дію Пакту під час пандемії коронавірусу, щоб надати урядам можливість надати допомогу компаніям та громадянам.
Раніше повідомлялося, що військові витрати в Росії наразі перевищують оборонні бюджети всіх європейських країн разом узятих.
До того стало відомо, що глобальні витрати на оборону в 2024 році зросли до нового максимуму – $2,46 трлн. Зокрема, країни Азії, Близького Сходу, Північної Африки та Європи значно збільшили бюджет, хоча нещодавній заклик президента США Дональда Трампа щодо мінімальних витрат на оборону в розмірі 5% ВВП серед членів НАТО залишається нездійсненним для більшості країн.
Перед тим повідомлялося, що Європейський Союз повинен подвоїти свої витрати на оборону, оскільки він стикається з негайними потребами в інвестиціях. Так, Литва, Естонія, Латвія і Польща оцінюють термінові потреби в обороні щонайменше в 100 млрд євро.
Окрім того, прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив, що якби інші країни Європи вкладалися в обороноздатність на рівні з Польщею, то це б у 10 разів перевищило витрати Росії на свою оборону.
Згодом єврокомісар із питань оборони і космосу Андрюс Кубілюс сказав, що хоче, щоб у наступному семирічному бюджеті Європейського Союзу на оборону було виділено близько 100 млрд євро. У нинішньому семирічному бюджеті Євросоюзу, що перевищує 1 трлн євро, на оборону виділено лише 10 млрд євро.