Автор:  Олег Грищак

"Нові обличчя": як менеджер Кононенка тримається за крісло голови "Хмельницькобленерго"

10 4750
На державних підприємствах України продовжуються корпоративні конфлікти, пов'язані з бажанням фінансово-політичних груп зберегти контроль над ними.
Нові обличчя: як менеджер Кононенка тримається за крісло голови Хмельницькобленерго 01
На фото Дмитро Крючков в суді на початку 2019 року

Яскравим прикладом виступає "Хмельницькобленерго", керівником якого у протизаконний спосіб залишається Олег Козачук, який був пролобійований на цю посаду Ігорем Кононенком та Дмитром Крючковим, що мали значний вплив на енергетичний сектор України у минулому політичному циклі.

Козачук через судові інстанції заблокував зміну керівництва "Хмельницькобленерго" та використовує трудовий колектив підприємства для тиску на органи влади з метою запобігти втраті посади, що буде означати для нього високу ймовірність кримінального переслідування з боку НАБУ.

"Нові обличчя" олігархічних груп

В 2014-2016 роках на фоні бойових дій на Донбасі, коли майже щодня зі Сходу приходили повідомлення про десятки загиблих, а уся країна намагалась зібрати по гривні на фінансування армії, в Києві відбувалися підкилимні процеси з перерозподілу державної власності.

Так, одне з фінансово-політичних угруповань, очолюване армійським другом президента Петра Порошенка – Ігорем Кононенком, "підім'яла" під себе державний енергетичний сектор.

В тому числі, у всіх без винятку державних обленерго почали з'являтися нові керівники.

Для розуміння ситуації, що відбувалась на державних обленерго у 2015-2016 роках, наведемо цитату безпосереднього учасника цих подій, організатора і виконавця схем з виведення коштів з державних обленерго – власника ХК "Енергомережа" Дмитра Крючкова:

"Кононенко виконував ту частину домовленостей, яка була зоною відповідальності сторони Порошенко-Кононенко. Домовленості були з ними, як щодо "Енергомережі", так і Харків-, Миколаїв-, Запоріжжя-, Черкаси-, Хмельницькобленерго, Центренерго, ОПЗ, Одеської, Миколаївської та інших ТЕЦ і компаній. Фінансові відносини, звісно, були. Вони, згідно з домовленостями, отримали від 50% до 75% доходів від бізнесу, який був предметом домовленостей".

Відповідно, усі "нові обличчя" в кріслах Харків-, Миколаїв-, Запоріжжя-, Черкаси- та "Хмельницькобленерго" у 2015-2016 роках були креатурами Дмитра Крючкова.

Найцікавішими з точки зору "досягнень" новими обличчями вітчизняної енергетики часів Порошенка були в.о. гендиректора "Запоріжжяобленерго" Ігор Корніленко, якому НАБУ інкримінує нанесення збитків державі у розмірі 346 млн гривень, через що той переховується від органів слідства за кордоном.

Екс-керівник "Черкасиобленерго" Світлана Кузьмінська також є підозрюваною у справі НАБУ щодо нанесення збитків цьому підприємству на суму в 313 млн грн.

Остання є близькою соратницею та довіреною особою Дмитра Крючкова, була його співмешканкою та однокурсницею Олега Козачука.

Проте, незважаючи на швидку заміну у 2014-2015 років "неправильних" керівників Харків-, Миколаїв-, Запоріжжя-, "Черкасиобленерго" на "правильних", Олега Козачука не змогли швидко "проштовхнути" в крісло "генерального", через спротив багаторічного керівника "Хмельницькобленерго" Олександра Шпака.

Розуміючи, що швидко "завести" Олега Козачука у крісло керівника "Хмельницькобленерго" не вдасться, його у 2015 році спочатку проштовхнули на позицію заступника комерційного директора, а згодом на позицію першого заступника генерального директора.

Тільки після того, як Олександр Шпак у березні 2016 року вийшов на пенсію за власним бажанням, Олег Козачук опинився в омріяному кріслі керівника "Хмельницькобленерго". Проте, вже опинившись в кріслі "генерального", Козачуку довелося погодитися на статус "в.о.", з яким він і керував до прийняття Наглядовою радою рішення про розірвання з ним контракту 28 квітня 2020 року.

Також ця приставка дозволяла кінцевим бенефіціарам схем в "Хмельницькобленерго" за необхідності нагадувати Олегу Козачуку про те, що він тимчасовий, і у будь-який момент може бути змінений.

Відповідно до публічних заяв того ж Дмитра Крючкова, вже у 2016-му році Кононенко, зрозумівши як працюють схеми на державних обленерго, вирішив не ділитись з ним заробітками та почав залишати увесь прибуток від схем для себе та Петра Порошенка.

Щодо Крючкова було розпочато кримінальне переслідування, і вже в червні 2016-го він був оголошений у розшук та покинув межі України.

Але схеми на державних обленерго продовжили працювати лише з ротацією однієї змінної – замість Крючкова "смотрящим" від Кононенка став тогочасний заступник голови ФДМУ Володимир Державін.

Або посада, або – НАБУ

Статус-кво, встановлений у 2016 році на державних обленерго, зберігався до 2019 року, а саме до перемоги Володимира Зеленського на виборах.

Відповідно, власник "Хмельницькобленерго" – держава Україна, в особі Фонду державного майна, ухвалює рішення змінити керівників державних енергетичних підприємств, які пов'язані корупційними зв’язками з оточенням п’ятого президента та самим Петром Порошенком.

І тут починається найцікавіше. 26 лютого 2020 року Кабмін за поданням ФДМУ своїм розпорядженням рекомендує призначити нових керівників в Харків-, Миколаїв-, "Хмельницькобленерго" та "Центренерго".

Єдиною з вказаних державних енергетичних компаній, в якій заміна власником керівника пройшла в цивілізований спосіб - це "Харківобленерго".

Щодо решти компаній почалось неправомірне блокування Реєстру попереднім керівництвом цих компаній.

Для блокування Реєстру використовувалась стара добра схема з технічним завішуванням Реєстру та судовими заборонами, які продукувалися Козачуком та підконтрольними йому акціонерами-міноритаріями "Хмельницькобленерго", зокрема акціонером Л. Слободян, що є дружиною заступника Козачука – Руслана Слободяна.

Отже, 26 лютого 2020 року з’являється розпорядження КМУ щодо заміни керівника "Хмельницькобленерго".

На правах власника ФДМУ своїм наказом від 28 лютого 2020 року відкликає з Наглядової ради двох своїх представників і призначає на їхнє місце інших.

Відповідно, цю інформацію необхідно було розмістити на сайті Товариства після отримання рекомендованого листа про таку зміну.

Проте, "Хмельницькобленерго" з 28 лютого по 22 квітня 2020 року "не може" отримати на пошті рекомендований лист про заміну членів Наглядової ради, а отримує його лише 22 квітня.

Відповідно ФДМУ, виконуючи розпорядження КМУ, продовжив процедуру заміни керівника.

28 квітня 2020 було проведено засідання Наглядової ради, на якому було прийнято рішення про розірвання контракту та припинення обов’язків в.о. генерального директора Олега Козачука і призначення на посаду керівника "Хмельницькобленерго" Валерія Гапонова.

Злі язики говорять, що після появи Розпорядження КМУ від 26 лютого 2020 року, за сприянням свого "патрона" Дмитра Крючкова, Олег Козачук почав шукати підтримку в столичних владних кабінетах, пропонуючи спочатку гроші, а потім схеми отримання неправомірної вигоди.

Козачук починає публічно заявляти про незаконний спосіб заміни членів Наглядової ради, рейдерське захоплення Товариства з боку ФДМУ, і взагалі подає ситуацію так, що Товариство б’є усі фінансові рекорди по прибутку, а Фонд змінює ефективного керівника на "нікому невідомого" Гапонова, якого "незаконна" Наглядова рада протягнула в крісло керівника лише з однією метою – розграбувати успішне енергетичне підприємство.

Окрім судових тяганин та протизаконних внесень змін у реєстри, Козачук організовував так звані мітинги трудового колективу проти зміни керівництва та писав відповідні листи-звернення до президента України. Козачук синхронізував свої дії з керівником "Миколаївобленерго" Олегом Сиваком, який у прагненні збереги свою посаду вдавався до точно таких же дій.

Така координація дій Сивака та Козачука говорить про те, що схема з утримання контролю над Миколаїв-, та "Хмельницькобленерго", ймовірніше за все, координувалась з одного офісу. Враховуючи, що Сивак і Козачук є креатурами Дмитра Крючкова, а сам Крючков активно включився в "енергетичні процеси" після свого повернення в Україну у 2019 році, є підстави вважати, що саме за його сприяння та за допомогою його зв’язків Сиваку вдавалось утримувати контроль над "Миколаївобленерго" до кінця вересня цього року, а Козачуку вдається і до сьогодні.

Саботування рішень КМУ та Наглядової ради, блокування Реєстру, неправомірні рішення судів, тиск та погрози співробітників СБУ відносно державного реєстратора, саботування наказу Міністра юстиції посадовими особами цього ж міністерства, привласнення повноважень Козачуком та членами його Дирекції – так, Олег Козачук не тримається за крісло, він вчепився у нього зубами, тому що від страху йому звело щелепу.

Адже втративши крісло, йому доведеться відповідати за видачу технічних умов для "зеленої" енергетики по $5 тис/МВт, на що скаржаться місцеві підприємці, за закупівлі товарів і послуг, в яких закладено 30-50% "відкату", розбазарювання трансформаторних потужностей, та ще за багато інших дій "ефективного" топ-менеджера.

Скоріше за все, після аудиту діяльності "Хмельницькобленерго" в 2016-2020 роках, Олегу Козачуку доведеться приєднається в якості фігуранта до розслідування, яке вже ведеться НАБУ щодо дій Ігоря Корніленка в "Запоріжжяобленерго" та Світлани Кузьмінської в "Черкасиобленерго".