Що передбачає закон про статус олігарха
Верховна Рада прийняла закон "про олігархів". Офіційна назва - "Про запобігання загрозам національній безпеці, пов'язаних з надмірним впливом осіб, які мають значний економічний або політичний вага в суспільному житті".
Законопроект дає визначення олігарх та визначає критерії, за якими людині можна присвоїти такий статус, а також встановлює для них обмеження.
За цей законопроект під номером 5599 проголосували 279 народних депутатів. В тому числі: 229 голосів дали представники "Слуги народу", 18 – партія "За майбутнє", 15 – "Довіра" і 11 від партії "Голос".
Законопроект 5599 "про олігархів" приймався за спеціальної процедурою, яка не дає права депутатам поставити на голосування правки відхилені профільним Комітетом з питань національної безпеки та оборони.
Опоненти в Раді назвали цю процедуру – порушенням закону. Вони посилались на Конституційний суд, який в 2018 році постановив, що не можна обмежувати депутатів в праві ставити на голосування відхилені профільним комітетом їхні правки.
10 вересня спікер Верховної Ради Дмитро Разумков направив проект закону 5599 на розгляд до Венеціанської комісії. Зробив він це за зверненням уповноваженої Верховної Ради з прав людини Людмили Денисової, яке підтримали чотири опозиційні фракції.
У Слузі народу направлення законопроекту "про олігархів" до Венеціанської комісії назвали ініціативою низки олігархів, які через підконтрольних депутатів намагалися збити його прийняття.
Висновок до законопроекту 5599 Венеціанська комісія прийме на засіданні в грудні. Втім рішення комісії не є обов'язковими до виконання.
Закон набирає чинності в день публікації та вводиться в дію через шість місяців з дня набрання ним чинності. І втрачає чинність через 10 років.
Що передбачає закон про олігархів
Закон дає визначення терміну олігарх на законодавчому рівні. Зокрема, олігарх – це особа, яка має значну економічну та політичну вагу в суспільному житті Україні.
Статус олігархі громадянин отримує, коли відповідатиме хоча б трьом з чотирьох визначених в законі ознак:
1) особа бере участь у політичному житті України;
2) має значний вплив на засоби масової інформації;
3) є кінцевим бенефіціарним власником компанії/компаній, які є природними монополіями або займають монопольне (домінуюче) становище на ринку (частка ринку від 35%);
4) Вартість активів цього олігарха (в тому числі компаній, бенефіціаром яких віна є) має перевищувати один мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб, або 2,379 млрд грн. При в розрахунок не беруться актив, що належать особі у засобах масової інформації."
Окрім того, вводиться визначення представника олігарха. Це фізична особа, яка проводить зустрічі, спілкування, в тому числі по телефону чи за допомогою листів і повідомлень в месенджерах, з публічними службовцями (політики/чиновники) від імені та в інтересах олігарха.
Закон дає критерії участі в політично житті та впливу на ЗМІ.
Участю в політичному житті вважається, якщо громадянин є: Президентом, головою Верховної Ради, його першим заступником або заступником, народним депутатом, прем'єр-міністром, першим віце-прем'єр-міністром, віце-прем'єр-міністром, міністром, його першим заступником або заступником, керівником іншого центрального органу виконавчої влади, який не входить до складу КМУ, головою СБУ, генпрокурором, головою НБУ, керівником постійно діючого допоміжного органу, утвореного президентом, його першим заступником або заступником.
Та/або є близькою особою до зазначених вище посадовців. Або обіймає посаду у керівних органах партії.
Та/або фінансує/фінансувала особисто, через своїх представників чи компанії, партії, здійснює політичну агітацію або проведення мітингів чи демонстрацій.
Під фінансуванням діяльності політичної партії, політичної агітації або проведення мітингів чи демонстрацій розуміється, що особа здійснює хоча б одну з цих дій:
Здійснює внески на підтримку партії, роботи, надає товари або послуги на користь учасників політичної агітації, мітингів. Забезпечує приміщенням, технікою, агітматеріалами. Оплачує передвиборчу агітацію, політичну рекламу.
Значний вплив на ЗМІ особа здійснює, коли є: власником ЗМІ, або бенефіціаром власника видання, інформагенції, телеканалу. Або є їхнім контролером.
Окрім того значний вплив – це коли людина була власником ЗМІ або бенефіціаром чи контролером власника ЗМІ на день набрання чинності цього цим законом, але втратила цей статус до дня введення закону в дію, в результаті чого власником (бенефіціаром або контролером власника ЗМІ) стала пов'язана особа, або особа без бездоганної ділової репутації.
Як визначатимуть олігархів
Рішення про визнання громадянина олігархом приймає Рада національної безпеки і оборони на підставі подання КМУ, члена РНБО, НБУ, СБУ або Антимонопольного комітету.
Таке рішення набирає чинності після публікації відповідного указу Президента.
Але за десять робочих днів до засідання РНБО, но якому буде прийматися це рішення, потенційному олігарху надсилається повідомлення про таке засідання, а також публікується на сайті РНБО.
За п'ять робочих днів така особа може подати РНБО пояснення та інші документи з цього приводу. А також дати особисті пояснення на засіданні Ради національної безпеки і оборони.
Після рішення РНБО про наділення бізнесмена/політика статусом олігарха його ім'я включається о реєстру осіб, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (Реєстр олігархів).
Це публічний реєстр, в який окрім олігархів, будуть включатися декларації політиків і чиновників про контакти з олігархами, або їхніми представниками.
Вести Реєстр олігархів буде РНБО. До нього вносяться такі відомості:
Рішення РНБО про визнання олігархом та обґрунтування; ПІБ олігарха; декларації про контакти з ним або його представниками; рішення про виключання олігарха з Реєстру та відповідні обґрунтування; перелік юросіб, кінцевим бенефіціарним власником яких є олігарх; перелік політиків та партій, до виборчих фондів яких олігарх робив внески упродовж останніх трьох років.
Під законопроект 5566 ще в серпня Рада національної безпеки запустила аналітичну систему "моніторингу олігархів". Система РНБО працює з відкритими документами, для службового користування і під грифом "секретно".
"Апарату РНБО було поставлено завдання розробити систему моніторингу, і ми сьогодні мали звіт про те, що в Апараті РНБО розроблена і введена в експлуатацію в серпні 2021 року сучасна інформаційно-аналітична система, яка має систему третього класу найвищого рівня складності. Вона зможе здійснювати моніторинг усіх тих людей, які після прийняття закону про олігархів у Верховній Раді повинні бути під системою нашого моніторингу", - заявив напередодні секретар РНБО Олексій Данілов.
Наслідки визнання олігархом
Закон забороняє олігархам, включеними до реєстру:
Фінансувати політиків та партії, надавати їм товари та послуги особисто чи опосередковано через свого представника або компанії.
Брати участь в приватизації великих державних об'єктів.
Фінансувати будь-яку політичну агітацію, або проведення мітингів чи демонстрацій.
ПЕПи будуть звітувати про контакти з олігархами
У разі контакту з олігархом, або його представником, чиновник або політик зобов'язанні будуть про це відзвітувати. Контактом вважається особиста розмова, розмова по телефону, листування по мейлу або в месенджерах.
Водночас олігарх перед контактом з публічним службовцем зобов'язаний його повідомляти про включення до відповідного реєстру.
Декларація про контакти з олігархом, або його представником, подається не пізніше наступного дня після контакту шляхом заповнення електронної форми на сайті РНБО.
Обов'язок подання декларації про контакти з олігархами та їхніми представниками поширюється на:
Президента, голову ВРУ, його першого заступника та заступника, нардепа, прем'єр-міністра, першого віце-прем'єр-міністра, віце-прем'єра, міністра та його заступників, голову СБУ, генпрокурора, голову НБУ та їхніх заступників.
А також: на суддів та суддів Конституційного Суду; керівника постійно діючого допоміжного органу, утвореного президентом, його заступників.
Голову та членів Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, голову та державних уповноважених Антимонопольного комітету, уповноважених з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель, голову та членів Рахункової палати, голову та членів Центральної виборчої комісії, голів та членів інших державних колегіальних органів, голову та членів Вищої ради правосуддя.
Секретаря РНБО та його заступників.
Голову Державного комітету телебачення і радіомовлення та його заступників, голову Фонду держмайна та його заступників, голову Нацагентства з питань запобігання корупції та його заступників, директора Національного антикорупційного бюро та його заступників, директора Державного бюро розслідувань та його заступників, директора Бюро економічної безпеки та його заступників, голову АРМА та його заступників;
Уповноваженого Верховної Ради з прав людини. Державних службовців, які займають посади державної служби категорій "А" і "Б".
Голів місцевих державних адміністрацій, їх заступників.
Військовослужбовців Збройних Сил України та інших військових формувань, яким присвоєно військові звання вищого офіцерського складу.
Осіб начальницького складу правоохоронних органів та працівників інших органів, яким присвоєно вищі спеціальні звання.
Осіб, які займають посади патронатної служби Президента, в ОП, в апараті РНБО, голови Верховної Ради, секретаріатів депутатських фракцій (депутатських груп) у Верховній Раді, керівника Апарату ВРУ, Прем’єр-міністра та інших членів Кабінету Міністрів, а також помічників-консультантів народних депутатів, помічників та наукових консультантів суддів КСУ, помічників суддів, осіб, які займають посади патронатної служби в інших державних органах.
Керівників держпідприємств, господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50% належить державі.
Не подання деклараціє є підставою для притягнення особи до політичної та дисциплінарної відповідальності. Мова йде про звільнення з займаної посади, покарання не стосується виборних посад – президента, депутата.
Виключення з Реєстру олігархів
Рішення про виключення олігарха з реєстру відбувається після встановлення факту невідповідності особи одночасно щонайменше двом з чотирьох ознак олігарха. Тобто олігарх має продати ЗМІ, або свої активи.
При цьому ЗМІ олігарх зобов'язаний буде продати не пов'язаній особі з бездоганною діловою репутацією (відсутня судимість, не знаходитись під санкціями, не мати податкових боргів та зі сплати аліментів).
Рішення про виключення олігарху з реєстру приймається РНБО на підставі заяви особи та поданих документів, що підтверджують невідповідність "ознакам олігарха".