Українці блокують російські та білоруські фури на польському кордоні. Але Німеччина та Франція - проти

8 2032
Три доби українські активісти блокували на кордоні Польщі та Білорусі фури з російськими та білоруськими номерами, що везуть на схід товари з Євросоюзу. Проте польська поліція відтіснила блокувальників.

Українці блокують російські та білоруські фури на польському кордоні. Але Німеччина та Франція - проти 01

З початку широкомасштабної війни в Україні Євросоюз та США запровадили жорсткі економічні санкції до росії та її союзниці білорусі.

Росіяни зокрема більше не можуть користуватися міжнародними платіжними системами Visa чи Mastercard, купувати товари багатьох західних компаній, наприклад, Ikea чи Apple, користуватися кур’єрськими службами UPS чи FedEx. Для росії обмежили також повітряний транспорт, Європейський Союз, США та низка інших країн світу закрили повітряний простір для російських літаків.

Зараз автомобільне сполучення лишається єдиною шпариною, що дозволяє доставляти європейські товари до рф.

"Всі європейські країни використовують цей канал для постачання товарів в рф та білорусь. Це все робиться тихо. Польська влада декларує, що торгівля припинена, але ці фури в приватному порядку вивозять товари", - повідомила активістка Ірина Земляна телеканалу ICTV.

Вона разом з іншими активістами з України та Польші три доби блокувала рух фур у пункті пропуску Козловичі-Кукурики на польсько-білоруському кордоні.

Перші активісти вийшли на КПП вранці суботи 12 березня.

За три доби черга з вантажівок, що мали заїхати на територію білорусі, виросла на 28 кілометрів. Водії вантажівок обурювались діями активістів, пояснювали їм, що не цікавляться політикою і лише роблять свою роботу.

"Стоять водії, які показують статеві органи, ображають, погрожують. Російські водії почали малювати букви z на своїх фурах. І казати про те, що вони підтримують війну. Погрожували наїхати, розчавити протестувальників. Вчора була спроба однієї фури наїхати. Польська поліція, якої тут багато, озброїлася автоматами, каже активістам, що вони змушені будуть нас арештувати і вивезти, оскільки не можуть забезпечити активістам безпеку", - розповідає Ірина Земляна.

За її словами, водії не розповідають та не показують що за вантаж транспортують на схід. Проте від "дружніх людей" на митниці активісти дізнались, що вивозять і різні підсанкційні товари. Наприклад, мартіні, салямі, побутову техніку. Зустрічається також і продукція apple, яку росіяни зараз офіційно не можуть купити.

За словами Ірини Земляної, польська влада на цю ситуацію впливати не може, адже товари заходять на її кордон транзитом з інших країн Євросоюзу.

Українці блокують російські та білоруські фури на польському кордоні. Але Німеччина та Франція - проти 02

На днях речник уряду Польщі Пьотр Мюллер заявляв, що підтримує блокаду фур на польсько-білоруському кордоні, і що прем'єр-міністр Польщі неодноразово звертався до керівництва інших країн ЄС з пропозицією заблокувати товаропостачання автомобільним транспортом. Проте Німеччина та Франція виступали проти такої ініціативи.

"Це не проблема Польщі, адже це не польський, а європейський кордон і Польща це остання країна Євросоюзу, що перетинають фури. Польща не може закрити кордон з іншими країнами Євросоюзу, бо це не в їх повноваженнях. Ми звертаємось до всіх європейських лідерів, не блокувати це рішення і прийняти його. Бо зараз Німеччина та Франція проти. Польща говорить про те, що разом з Литвою буде відпрацьовувати рішення і шукати якісь можливості в законодавстві. Дуже важко це зробити швидко. Тому влада Польщі за нас, але ЄС загалом – ні", - говорить Ірина Земляна.

За даними Асоціації міжнародних автомобільних перевізників, до російської військової агресії в білорусь та росію перевозили вантажі близько 1800 польських транспортних компаній.

"Це можна перевести у 15 000 транспортних засобів або близько 20 000 водіїв, - розказує Анна Бжезінська-Рибіцька, речник Польського автомобільного союзу, польському виданню dziennik. – Ми всі відчуваємо наслідки російської агресії. Перевізники не виняток. Ми чуємо заклики закрити кордон і торгівлю товарами, з іншого боку, контрагенти з усієї Європи запитують, коли їхні товари, на які поширюються транспортні контракти і які не підпадають під ембарго, прибудуть до місця призначення".

Тим часом міністр закордонних справ Польщі Збігнєв Рау, відповідаючи на прес-конференції на питання про закриття транзиту до білорусі, заявив, що не може нічого повідомити з цього приводу.

Вже в понеділок 14 березня, в обід стало відомо, що польська поліція відтіснила активістів у пункті пропуску Козловичі-Кукурики та дозволила рух фур з вантажами до білорусі та росії.

Про це повідомила одна із учасниць акції протесту, активістка Наталка Панченко.

"Поліція оточила протестувальників і пропустила ТИР через польсько-білоруський кордон", - написала вона у Facebook.