Smart ФОП – на паузі: У цьому році ФОП не зможуть автоматично сплачувати податки і подавати звітність
Ще в листопаді минулого року у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №8226, який мав би покласти початок так званій "Податковій у смартфоні", однак на червень ця ініціатива так і не отримала схвалення, а реформа зупинилася на етапі проєкту.
"Розумний" ФОП
Однією з найбільш цікавих ініціатив є проєкт Smart ФОП. Суть його у тому, що подачу декларацій та сплату податків замість підпріємця адмініструватиме банк за окрему комісію.
Така опція мала запрацювати з 2023 року. Передача банку права сплачувати за вас податки та подавати звітність мала здійснюватися на добровільній основі.
Для цього ФОП треба було б відкрити спеціальний рахунок у банку, який за комісію буде подавати декларацію, утримувати 5% єдиного податку з усіх надходжень ФОП, сплачувати ЄСВ і надавати доступ ДПС до даних про зарахування кошті.
При цьому відповідальність за всі помилки нестиме банк. Окрім перевищення ліміту доходу ФОПом.
Наприклад, якщо ФОП перевищив ліміт доходу, а банк його не попередив, то з перевищення підприємець мав би сплатити 15% та самостійно перейти на загальну систему оподаткування з наступного кварталу.
Пауза в реалізації
Попри низку переваг реалізація "Податкової у смартфоні" досі лишається на паузі.
Як пояснив БізнесЦензору один з ініціаторів законопроєкту, народний депутат і перший заступник керівника Комітету ВР з питань податкової та митної політики Ярослав Железняк, на шляху до ухвалення проєкту закону наразі існують деякі технічні завдання, які треба врахувати, щоб подати ініціативу в новій редакції.
Можливий також варіант, що законопроєкт буде розглянутий у попередній версії, і зараз якраз іде робота над опрацюванням окремих моментів.
За його словами, сьогодні триває активізація процесів, пов’язаних із повторним поданням проєкту закону до Верховної Ради, щоб ухвалити його до кінця року й повноцінно запустити вже з наступного.
Подальший розгляд програми та її ухваленням Железняк пояснив "питаннями з імплементацією".
Зі свого боку голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев зазначив, що наразі триває спільна робота з Міністерством фінансів по впровадженню проєкту Smart ФОП, і щойно буде готовий фінальний текст – Комітет одразу його швидко схвалить та буде рекомендувати до ухвалення в парламенті.
За словами Гетманцева, перепон для ухвалення проєкту закону немає, зате є сподівання, що кінцевий варіант буде погоджений із партнерами, зокрема Міжнародним валютним фондом.
Гетманцев повідомив, що головний ризик може полягати виключно в технічній реалізації.
Водночас, він додав, що для реалізації програми від Податкової, Мінцифри або ж Ради не вимагається нічого, "окрім того, щоб додати кілька зайвих годин на добу Ярославу Железняку, який є автором закону і відповідає за впровадження його в систему".
"На жаль, велика кількість корупційних кейсів, які розслідує ТСК (тимчасова слідча комісія, – ред.) нашого Комітету займає немало часу та відволікає від безпосереднього впровадження подібних реформаторських ідей", – пояснив Гетманцев.
У питанні впровадження Smart ФОП він додав, що проєкт має побачити світ уже до кінця цього року.
Що кажуть банки
Співзасновник monobank Олег Гороховський повідомив, що ініціатива із впровадженням "розумного" оподаткування спростить життя підприємцям, а сам банк готовий до неї долучитися.
Технічних перепон для такого Гороховський, однак, не помітив, зазначивши, що головне питання в тому, коли ухвалять закон та які терміни його реалізації визначать.
Окрім того, monobank, за словами співзасновника, готовий першим запустити бета версію данго сервісу.
Водночас, Железняк розповів, що на самому старті проєкту були сумніви щодо того, чи погодяться на таке банки й чи буде можливість запустити систему "розумного" оподаткування через "Дію".
Однак усі зацікавлені сторони заявили про підтримку й готовність взяти участь у ініціативі, і зараз вирішення всіх нюансів полягає лише в поточних технічних питаннях.
"Ми теж боялись що банки будуть неактивні в цьому процесі, але наразі отримали навіть листи підтримки й готовність банків бути першопрохідниками", – додав зі свого боку Гетманцев.