Автор:  Юлiя Далецька

Ситуація на молочному ринку погіршується. За сім років обсяги виробництва впали на понад 40%

3 15922
Українські молочники попереджають про скорочення поголів’я корів та обсягів переробки, що неодмінно позначиться на цінах продукції в магазинах.

молоко

Молочні підприємства продовжують потерпати від скорочення поголів’я корів та як наслідок виробництва молока. Це, своєю чергою, призводить до здорожчання продукції на полицях у магазинах. Подекуди цінники зросли на 35%.

Чому так відбувається та як запобігти погіршенню ситуації – читайте у нашому матеріалі.

За даними Спілки молочних підприємств України, поголів’я корів в Україні невпинно знижується – як у підприємств, так і у господарств населення.

Як зазначив керівник експертно-аналітичного відділу СМПУ Леонід Тулуш, на жаль, цьогоріч негативний тренд збережеться – загальне зниження на початок 2025 року складе понад 6,5% – кількість корів в Україні нараховуватиметься менш як 1,2 млн.

При цьому ще на початку 2018 року в Україні налічували понад 2 млн голів, тобто за 7 років втрачено понад 40% поголів’я. Із них: у господарствах населення – майже половину (з 1,55 млн у 2018-му до 0,8 млн голів у 2025-му); у підприємств – майже 20% (із 0,47 млн до менш як 0,38 млн відповідно).

Обсяги виробництва молока теж падають

За словами фахівців, за останні майже десять років продуктивність корів зросла у 1,4 раза. Але надої все одно суттєво знизилися – із 10,3 млн тонн у 2017 році до очікуваних 7,3 млн тонн у 2024- у. Тобто зниження обсягів впало на понад 29%.

При цьому обсяги виробництва молока підприємствами залишаються стабільними, натомість обсяги виробництва господарствами населення суттєво знизились на 43% з 2017 року.

"Темпи зниження обсягів виробництва молока значно перевищують темпи зниження обсягів виробництва інших видів тваринницької продукції. Зокрема, обсяги виробництва м’яса свиней знизились за той же період лише на 13%, а обсяги виробництва м’яса птиці навіть зросли на 11,5%", – зауважує пан Тулуш.

Основною причиною такого значного зниження обсягів виробництва саме молока називають надвисоку частку господарств населення. У загальних обсягах виробництва ще у середині 2010-х вона сягала 75%. Для порівняння, у виробництві м’яса свиней цей показник складав близько 50%, птиці – близько 15%.

Наразі частка господарств населення у виробництві молока знижується, але залишається надвисокою – понад 60%.

І навіть продуктивність українських корів, попри ефективне освоєння технологій їх утримання, все ще суттєво відстає від країн-лідерів ЄС.

Крім того, кількість ферм населення в Україні постійно знижується. Станом на кінець 2023 року вона знизилась втричі проти показника 2010 року та вдвічі – проти показника 2015-го.

Читайте також: Імпорт зріс на 76%: Молочники попереджають про небезпечну ситуацію з вершковим маслом

Обсяги молокопереробки можуть зрости

Експерти очікують, що завдяки зростанню обсягів виробництва молока у сільськогосподарських підприємств, кількість надходження молоко-сировини на промислову переробку також зростуте і фактично повернесться на рівень довоєнного 2021 року (3,2 млн тонн).

Утім, частка господарств населення в обсягах виробництва молока на промпереробку в останні роки стрімко знижується – якщо у 2017 році вона перевищувала 32%, то вже цього року вона очікується на рівні лише 8%.

"Україна вирізняється наднизьким показником співвідношення обсягів офіційної молокопереробки та виробництва молока – менше 40%. Це свідчить про наявність значних обсягів тіньового ринку молокопереробки, що негативно позначається як на конкурентних умовах в галузі, так і на обсягах податкових надходжень до бюджетів різних рівнів", – пояснив керівник експертно-аналітичного відділу СМПУ Леонід Тулуш.

Ціни продовжують лізти вгору

В останні два роки ціни на молочну сировину у другому півріччі стрімко зростають: минулого року вони зросли більш як на 30%, цього року зростання вже перевищило 40%, а до кінця року очікується на рівні понад 45%.

Станом на кінець листопада середні ціни на молоко-сировину перевищили рівень 20 грн/кг, тоді як ще у червні вони не перевищували 14 грн/кг. Якщо порівняти рівень цін червня 2023 року та кінця листопада 2024 року, то різниця складе майже 1,75 раза.

Це пояснюється дефіцитом молоко-сировини в Україні – за останні сім років Україна втратила понад 3 млн тонн сировини, а також зростанням цін на молочні жири у Європі та світі. Це зумовило значне збільшення обсягів їх експорту з України.

Зрештою, щоб зберегти власну сировинну базу, молокозаводи були змушені погоджуватись на регулярне підвищення цін у договорах купівлі-продажу сировини, яке вимагають ферми. Адже фермам постійно надходять пропозиції "зі сторони" про можливість закупівлі за більш "достойними" цінами.

Читайте також: Ціни на молоко "істерично" зростають. Що може стабілізувати ситуацію

Ціна на молочну продукцію, яку ми вже бачимо в магазинах, насамперед залежить від рівня цін на молоко-сировину. Також здорожчанню сприяють вартість робочої сили, енергоносіїв, пакувальних матеріалів та іншого.

Із липня в Україні фіксується суттєве здорожчання цін на молочні продукти – насамперед – на масло. Ціни на кефір, молоко та твердий сир зросли, як мінімум, на 16%. Масло зросло в ціні аж на 35%.

Як наголошують експерти, наразі підвищення цін на молоко-сировину все ще триває, тому як мінімум, до лютого 2025 року в Україні фіксуватиметься зростання цін на молочні продукти.

На ціну молокопродуктів також вплине новий закон про збільшення податків.

Що пропонують молочні компанії для вирішення проблем

Як наголошують у Спілці молочних підприємств України, галузь потребує зміни моделі функціонування – якщо донедавна основними виробниками молока були господарства населення, то зараз вони в силу різних причин суттєво знижують активність у секторі молочного скотарства.

"Тож, насамперед, необхідно брати до уваги вимоги щодо безпечності та якості молочної сировини, які набудуть чинності у найближчі роки у зв’язку з євроінтеграцією. "Некондиційна" молоко-сировина господарств населення буде поза ринком – адже офіційний її обіг буде неможливим", – підкреслює Леонід Тулуш.

Як вже зазначалось, саме господарствам населення належала – й поки належить –левова частка обсягів виробництва молоко-сировини в Україні. Якщо їх обсяги знизяться – Україна зіштовхнеться зі значним дефіцитом молоко-сировини. Цим можуть скористатися з одного боку, ферми, які підвищать ціну на неї "до небес", а з іншого – сусідні країни, насамперед, Польща, яка матиме гарантований ринок збуту своєї молочної продукції в Україні.

"Чим гірше буде ситуація в молочній галузі України, тим краще себе почуватимуть польські фермери та виробники молока, оскільки конкуренція з боку українських молокопереробних заводів на внутрішньому ринку молокопродуктів суттєво знизиться", – визнає експерт.

Вирішити проблему дефіциту молоко-сировини молочники пропонують, зокрема, шляхом стимулювання інвестиційної активності аграріїв для розширення молочного сектору. Як приклад, в СМПУ наводять дотації за приріст, компенсації племінної худоби.

Також необхідно запроваджувати дієві інструменти фінансового забезпечення молочних переробних підприємств – розв’язати проблеми розрахунків та зробити доступнішими кредитні ресурси.

Стабілізації цін на ринку молоко-сировини також може допомогти запровадження механізму цінового арбітражу.

Також раніше виконавчий директор СМПУ Арсен Дідур зазначав, що в умовах дефіциту молока та, як наслідок, зростання цін на молочну продукцію, важливо поступово нарощувати промислове виробництво сировини. Ця галузь є цікавою та привабливою для інвесторів, адже рентабельність бізнесу може становити від 30 до 50%.

Що каже влада

У державному бюджеті на 2025 рік закладено понад 6 млрд грн на підтримку аграрної сфери. Зокрема, на розвиток тваринництва та агропереробної галузі, виплату дотацій на гектар сільгоспвиробникам та на утримання корів, овець і кіз, розмінування сільськогосподарських земель, меліорацію та гранти на садівництво.

Міністр аграрної політики та продовольства Віталій Коваль під час конференції "Молочний бізнес 2024" наголосив, що одним із пріоритетів роботи міністерства – розвиток тваринництва та агропереробки. Зокрема, на ці цілі на наступний рік заклали 1 млрд грн.

"У державному бюджеті на наступний рік закладено 1 млрд грн саме для розвитку тваринництва і агропереробки. Адже без тваринництва – агросектор не буде збалансованим. У молочній галузі є рентабельність. Проте довгий термін окупності. Тому перші кроки важливо робити сьогодні", – зазначив Коваль.

Як наголосив виконавчий директор Спілки молочних підприємств Арсен Дідур, молочні підприємства з оптимізмом сприймають заяви міністра.

"Також підтримуємо те, що Мінагрополітики пролобіювало виділення 1 млрд грн на розвиток тваринництва. Але у сучасних умовах цього замало. Тим більше, що цей мільярд поки що не забезпечений фінансами – це спецфонд держбюджету, який ще треба наповнити.

Загалом потрібно комплексно підходити до фінансування збільшення поголів’я корів – як за рахунок держбюджету, так і за рахунок власних коштів виробників молока (рентабельність дозволяє). Також необхідно активніше вести перемовини про залучення зовнішньої підтримки", – підкреслює він.

На думку Дідура, якщо влада та бізнес разом рухатимуться у цьому напрямку, то за два-три роки можна буде говорити про відносну стабілізацію пропозиції сировини на переробку, а це дозволить забезпечити більш-менш комфортні ціни для споживачів молочної продукції.

Топ коментарі

  • Бандерівець
    А як українські молочники мають вижити, коли через західний кордон України йде контрабандою, дешева, стимульована багатомільярдними євриками польська молочна продукція ?! Тут українські молочники сто відсотків програють! польський сир, наприклад на відсотків 40 дешевший за український! Поляки засипали своїм продуктом дотаційним Україну + контрабанда ( українська корупція на кордоні)
  • krot_lub
    Підняття податків забило останній цвях в гроб молочки.
  • Александр Мовчан 521c9775
    А чи багато в нас свого ? Де свої компи , смартфони , авто ( які ще були за Ющенка ) , промислове обладнання , будівельна та сігосподарська техніка ...?

    Ось клованів з пересувних дешевих шапіто досить багато , те ще й вони у владі ... пиляють потужні відоси та незламні звернення і КРАДУТЬ , КРАДУТЬ , КРАДУТЬ !
Дивитись усі коментарі