Які фінансові зміни приніс українцям 2025 рік
БізнесЦензор зібрав ключові зміни в одному матеріалі.
Податки ФОП
З 1 січня 2025 року всі фізичні особи-підприємці сплачуватимуть військовий збір. Його ставка залежатиме від системи оподаткування – спрощеної чи загальної.
ФОПи I, II, IV групи єдиного податку повинні платити 10% від мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня. Так як цьогоріч розмір мінімальної зарплати протягом року не змінюватиметься і складатиме 8 тис. грн, військовий збір для цих підприємців складатиме 800 грн щомісяця незалежно від доходу. Його сплата має здійснюватися авансом до 20 числа кожного місяця.
Ставка військового збору для найпопулярнішої в Україні III групи ФОПів складає 1% від доходу. У разі відсутності доходу, платити нічого не потрібно. Збір сплачується протягом 10 днів після граничного строку подання декларації за квартал.
Читайте також: Історичне підвищення податків. Хто та скільки заплатить
ФОПи на загальній системі оподаткування й особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, сплачуватимуть військовий збір зі своїх чистих доходів за 2024 рік за ставкою 1,5%, а з 2025 року ставка для них становитиме 5%.
Окрім того, з 1 січня 2025 року припиняє дію пільга, яка дозволяла ФОПам сплачувати ЄСВ за себе добровільно. Тобто тепер усі фізособи-підприємці, окрім тих, що зареєстровані на тимчасово окупованих територіях, повинні платити єдиний соціальний внесок не менше 22% від мінімальної зарплати – 1760 грн на місяць або ж 5280 грн на квартал.
Реквізити на сплату військового збору та ЄСВ можна знайти в Електронному кабінеті платника податків у розділі "Стан розрахунків з бюджетом".
Реструктуризація боржників
1 січня 2025 року набув чинності закон 10143 щодо вдосконалення процедури банкрутства та наближення її до європейських стандартів, зокрема запровадження превентивної реструктуризації. Ухвалення цього документу – вимога Ukraine Facility Plan.
Закон має імплементувати в українське законодавство основні принципи Директиви ЄС 2019/1023 про рамки превентивної реструктуризації, про списання боргу та дискваліфікацію, про заходи для підвищення ефективності процедур, пов’язаних із реструктуризацією, неплатоспроможністю та списанням боргу.
Директива 2019/1023 передбачає, що саме превентивні заходи повинні стати основними механізмами щодо недопущення неплатоспроможності боржників.
Це дозволить компаніям, які постали перед фінансовими труднощами, уникнути неплатоспроможності та продовжити свою діяльність.
Можливість безготівкових розрахунків
Ще одна зміна, що стосується бізнесу. З 1 січня 2025 року торговці, які здійснюють діяльність у населених пунктах з населенням менше 5 тис. осіб, зобов’язані забезпечити можливість безготівкових розрахунків. Ця норма закріплена в постанові Кабінету міністрів № 894 від 29 липня 2022 року.
Пенсійний стаж
З 1 січня 2025 року необхідно мати щонайменше 32 років страхового стажу для виходу на пенсію у 60 років. Така норма передбачена у статті 26 закону "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".
Якщо людина після досягнення 60-річчя не має достатнього страхового стажу, то має право вийти на пенсію лише у 63 роки, але за умови наявності не менше 22 років стажу.
Якщо страховий стаж особи складає від 15 до 21 років, пенсійні виплати призначать у 65 років, якщо ж стаж менший за 15 років, то людина замість пенсії отримає державну соціальну допомогу.
Ліквідація МСЕК
З 1 січня в Україні припинили свою роботу медико-соціальні експертні комісії (МСЕК). Галузь очікує глибока реформа.
Читайте також: "Ринок інвалідності" на мільярди: кому з нового року нестимуть хабарі за групу?
Функції МСЕК перейшли до експертних комісій з лікарів-практиків і реабілітологів у кластерних і надкластерних лікарнях. Вони проводитимуть оцінювання повсякденного функціонування особи, користуючись при цьому електронною системою. Статус інвалідності буде заснований на оцінюванні впливу травми чи хвороби на повсякденну діяльність людини.
Більше інформації про те, як працюватимуть експертні команди, можна знайти на сайті МОЗ.
Для людей з безстроковим статусом інвалідності документи залишатимуться чинними й після 1 січня 2025 року. Решті, чий повторний огляд припадає на час запровадження нової системи, термін повторного огляду продовжується на шість місяців.
Реформувати систему МСЕК вирішили після кричущих корупційних скандалів через оформлення фейкової інвалідності. Головною їхньою "зіркою" стала очільниця Хмельницької МСЕК Тетяна Крупа, у якої в квартирі знайшли готівки на $6 млн.
Читайте також: Куди інвестувала гроші родина голови Хмельницького МСЕКу Тетяни Крупи
Платні медичні послуги
З 1 січня 2025 року запрацював ухвалений Кабміном перелік медичних послуг, які державні та комунальні заклади надаватимуть за оплату.
Платити за медичні послуги доведеться при зверненні без направлення лікаря, окрім випадків, коли направлення не вимагається, за договорами з юридичними особами, та якщо послуга не покривається Програмою державних гарантій. Актуальні дані на цей рік можна знайти в постанові Кабінету міністрів № 1503 від 24 грудня 2024 року.
Часткова оплата медпослуг передбачена, якщо пацієнт бажає отримати їх за місцем проживання і це не обумовлено його станом, при самостійному виборі лікаря при плановому лікуванні в стаціонарних умовах, а також за перебування в палаті з підвищеним рівнем комфорту.
Усі медичні заклади мають розмістити на своїх сайтах та інформаційних стендах повний перелік платних медичних послуг із зазначенням їх вартості та безоплатних послуг, що надаються в межах Програми державних гарантій.
Оновлена Автоцивілка
З 1 січня 2025 року в Україні набув чинності новий закон про Автоцивілку, який зокрема збільшує страхові суми відповідальності власників авто та розширює застосування європротоколу.
Так, максимальні виплати за шкоду життю та здоров’ю зростуть з 320 тис. грн до 500 тис. грн, а за шкоду майну – зі 160 тис. грн до 250 тис грн.
Окрім того, страховики отримують більше свободи у питанні визначення вартості поліса – вона залежатиме від персональної історії водія. Більше платитимуть ті, хто має негативну історію дорожньо-транспортних пригод, або ж водії з ризикових груп, наприклад, з малим водійським стажем.
"Новий закон має перетворити популярний страховий продукт з формального папірця для поліції на дієвий інструмент покриття ризиків автовласника, адже містить низку корисних новацій", – кажуть в НБУ, який є регулятором ринку страхових послуг.
Одними з найважливіших новацій є скасування коефіцієнта зносу та запровадження принципу, що страхове відшкодування має забезпечити приведення автомобіля до стану, в якому він був до ДТП, а також скасування обмеження максимальної суми страхового відшкодування за європротоколом.
Нові тарифи Укрпошти
З нового року Укрпошта кардинально змінила підхід до формування тарифу на посилки, що відправляються всередині країни. Тепер вартість відправлення залежатиме не від ваги, а від об’єму пакування, яке розраховуватиметься в кубічних сантиметрах.
Читайте також: Укрпошта підвищить тарифи на міжнародні посилки до кількох країн, але знизить для США
Укрпошта застосовуватиме єдиний тариф за об’єм, в який закладені 8 розмірів посилок, незалежно від ваги посилки (але до 30 кг, адже важчі посилки перевозяться на палетах відповідно до тарифів на палетні перевезення). Хоча вагу посилки все одно доведеться зазначати – для контролю цілісності.
Відправлення внутрішніх посилок здійснюватиметься за двома планами – "Базовий" і "Пріоритетний".
До речі, 1 листопада 2024 року Укрпошта перейшла на нові стандарти пакування. Детальніше про це – за посиланням.
Тарифне питання
З 1 січня 2025 року тарифи на транспортування газу для внутрішніх споживачів зростуть у чотири рази. Відповідне рішення ухвалила Нацкомісія з регулювання енергетики 30 грудня 2024-го у зв’язку з припиненням транзиту російського газу.
1 січня Україна вперше за історію незалежності припинила транзитувати газ від Росії до Європи.
"У 2024 році 85% доходу – це транспортування газу походженням з Російської Федерації. Тобто 15% – це те, що залишається нам від внутрішніх замовників. Для повної компенсації не вистачає того підняття тарифу, але ми згодні, ми розуміємо, що економіка України потребує зважених рішень", – пояснює гендиректор Оператора ГТС України Дмитро Липпа.
Так, відповідно до рішення НКРЕКП, тариф на транспортування природного газу збільшується зі 124,16 до 501,97 грн за 1000 куб. м, або майже на 305%.
Представники бізнесу наголошують, що це стане додатковим тягарем для промислових підприємств. На думку головного консультанта Національного інституту економічних досліджень Івана Уса, рішення про підвищення тарифу призведе до того, що підприємства почнуть зупинятися.
В об’єднанні підприємців Укрметалургпром кажуть, що рішення НКРЕКП призведе до втрати металургійної галузі та масових звільнень персоналу.
Підвищення тарифів зокрема на газ поки не загрожує побутовим споживачам, адже все ще діє мораторій на підвищення комунальних тарифів під час війни, який запроваджений законами, ухваленими Верховною Радою у серпні 2022 року.
Однак, стверджує очільник Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко, стрибок тарифу на транспортування газу позначиться на собівартості електроенергії, і простим українцям доведеться платити більше за всі товари та послуги. За перше півріччя поточного року ціни на продукти можуть зрости від 10% до 20%.
Окрім того, з 1 січня на 30% зріс тариф Укренерго на передачу електрики. На ціни для населення безпосередньо це не вплине, проте великі підприємства можуть збільшити ціни на товари для кінцевого покупця.
Тариф на електроенергію для населення не переглядатимуть до 30 квітня 2025 року. Він залишиться на рівні 4,32 грн/кВт•год.
Нова вартість оформлення паспортів
Вартість оформлення окремих біометричних документів зміниться з 1 січня 2025 року:
- паспорт громадянина України (ID-картка) вперше – безкоштовно;
- паспорт громадянина України (ID-картка) до 20 робочих днів – 558 грн;
- паспорт громадянина України (ID-картка) до 10 робочих днів – 928 грн;
- паспорт громадянина України для виїзду за кордон до 20 робочих днів – 1042 грн;
- паспорт громадянина України для виїзду за кордон до 7 робочих днів – 1682 грн;
- посвідка на постійне проживання в Україні – 1175 грн;
- посвідка на тимчасове проживання в Україні – 1080 грн.
Автоматичне надання статусу УБД
В Україні запроваджується автоматичне надання статусу учасника бойових дій. Тепер військовослужбовцям, які виконують бойові завдання, не потрібно подавати паперові документи та проходити численні погодження.
Після надання статусу УБД захисники України матимуть можливість згенерувати електронне посвідчення в застосунку Дія. Електронний документ матиме таку ж юридичну силу, що й паперовий.