Автор:  Ольга Прокопишина

$6,5 млрд "у трубу": як "Газпром" розлякав клієнтів у Європі

22 0646
БізнесЦензор з’ясовував, як у європейських країнах - споживачах російського газу реагують на зупинку транзиту територією України.

газопровід,газогон

"З 1 січня газотранспортна система України працює в режимі відсутності транзиту російського газу. Інфраструктура газотранспортної системи завчасно підготовлена до функціонування в режимі нульового транзиту", - повідомили на сайті Міністерства енергетики вранці першого січня.

Так завершилась п’ятирічна угода між ТОВ "Оператор ГТС України" та ПАТ "Газпром" щодо транспортування російського газу до країн Центральної та Східної Європи. Україна не стала її подовжувати.

З початком повномасштабного вторгнення ЄС взяв курс на відмову від російського імпорту викопного палива. Планує до 2027 року від поставок з РФ відмовитись повністю, заохочує членів шукати альтернативні постачання. Втім дружні до Кремля уряди Угорщини та Словаччини таким змінам чинять опір.

В першу чергу це пояснюється тим, що Словаччина та Угорщина отримували російського газу набагато більше, ніж їм потрібно для покриття власних потреб, частиною вони успішно приторговували третім країнам. На відміну від Словаччини Угорщина отримувала російський газ останнім часом не через український трубопровід, а через турецький потік. Тому її поставкам російського газу наразі нічого не загрожує.

Через Україну російський газ отримували у 2024 році Словаччина, Австрія та Молдова. Повністю залежною від російського газу лишається відсепарована частина Молдови - Придністров’я.

Україна заздалегідь попереджала, що не бажає вести переговори про продовження угоди, оскільки хоче позбавити Кремль доходів від експорту газу, що йде на фінансування російської армії.

Припинення газопотоку Україною зменшить дохід РФ на $ 6,5 млрд, такі обсяги останніми роками вона в середньому заробляла, використовуючи український трубопровід.

В той час як Україна на транзиті російського газу заробляла, за оцінками російського аналітика Rusenergy Дмітрія Крутіхіна, не більше $300 млн на рік або менше 0,5% ВВП.

В Єврокомісії загалом назвали зупинку транзиту російського газу через Україну "очікуваною ситуацією". В коментарі для ЗМІ там зазначили, що європейська газова інфраструктура є достатньо гнучкою для постачання газу неросійського походження альтернативними маршрутами. З початку повномасштабного вторгнення вона була посилена новим потужностями з імпорту зрідженого природного газу.

Як змінилась ціна газу після закриття української труби?

На наступний день після закриття транзиту, 2 січня, торги на нідерландській TTF, основній європейській газовій біржі, почалися з котирувань близько 51 євро за мегават-годину (МВт·год), пише Deutsche Welle. Коли розпочинався опалювальний сезон, 1 жовтня, газ на TTF коштував на 25% нижче – 40 євро.

Видання згадує, що поточна ціна все рівно майже в сім разів нижча за рекордні показники серпня 2022 року, коли котирування злітали до 340 євро, і нижчі за середні ціни 2023 року, які трималися тоді до листопада суттєво вище 50 євро. Два роки тому, в січні 23-го ф'ючерсні контракти сягали 70 євро.

Висловлюють думку, що наразі у Європі спостерігається лише тимчасовий стрибок ціни, викликаний спекулятивною грою навколо політичної події.

На це вказує той факт, що станом на 3 січня, ціни на TTF вже не росли і коливалися нижче за позначку 50 євро. У 2023 та 2024 роках у січні та лютому через теплі зими запаси в підземних сховищах газу залишалися високими і котирування помітно знижувалися. Минулого року ціна газу опустилась до кінця лютого нижче за 30 євро. Європейські сховища і цього опалювального сезону у добре заповнені, в середньому на 72%, що вистачить згладжувати піки споживання під час морозів.

Проте з загальною позицією Євросоюзу не погоджується Словаччина.

Словаччина

Словаччина отримувала дешевий російський газ через Україну в осбягах більших за власні потреби, залишки перепродавала, щорічно заробляючи на російському газі більше $500 млн. Тому поміж інших країн власне її інтерес від закриття українського транзиту постраждав найбільше.

22 грудня прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо відвідував Москву, де зустрічався з Путіним для обговорення контракту на транзит газу. Фіцо критикував Україну за рішення припинити транзит, заявляючи, що Україна не мала "право завдавати шкоди економічним національним інтересам країни-члена ЄС". В якості помсти прем'єр-міністр Словаччини погрожував припинити резервне постачання електроенергії зі Словаччини в Україну, а також відмовити у захисті українським біженцям.

З кінця грудня та у перших числах січня Фіцо через соцмережі майже щоденно слав погрози українській владі.

Навіть у новорічну ніч Фіцо постив відео, де говорив про зупинку транзиту, що Словаччина втратить сотні мільйонів євро на транзитних зборах і що це означатиме підвищення цін на газ з інших країн.

Словацьке видання Denník N за допомогою уважного читача визначила місце перебування прем’єра, де він знімав зокрема свої погрози Україні. На новорічні свята Фіцо відпочивав у люксовому отелі Capella Hanoi у В’єтнамі, де одна ніч коштує 5740 євро. В той час як офіційна місячна зарплатня Фіцо становить 11 200 євро.

Роберт Фіцо під час зйомки відео з розкішного готелю у В'єтнамі
Роберт Фіцо під час зйомки відео з розкішного готелю у В'єтнамі

3 січня у Братиславі відбувся протест проти "проросійської політики" прем'єр-міністра Роберта Фіцо, вийшли близько чотирьох тисяч людей.

Втім напередодні зупинки транзиту, Міністерство економіки Словаччини повідомило, що країна заздалегідь підготувалася і має достатні запаси газу та альтернативні поставки на цей рік.

Словаччина має диверсифікований портфель з п’яти великих міжнародних постачальників енергії, таких як BP, Exxon Mobil, Shell, RWE або ENI.

"Ці контракти є гнучкими, і ми можемо збільшити не тільки необхідний обсяг газу, але й термін дії цих контрактів. Це означає, що ми повністю готові припинити постачання російського газу через територію України", – говорив очільник Державної газової компанії SPP Войтех Ференц.

Другою запорукою безпеки газопостачання Словаччини є диверсифікація транспортних шляхів. Словаччина має газопровідне сполучення з кожною з сусідніх країн. І може транспортувати природний газ з будь-якого напрямку.

Найбільш оптимальним транспортним маршрутом у зимовий сезон називався газопровід з Німеччини через Австрію чи Чехію.


Австрія

На відміну від словацького прем’єра, що напередодні нового року майже щодня створював інфоприводи стосовно зупинки транзиту, Австрія пережила цю подію непомітно. І це не дивно, бо в грудні сама розірвала контракт з "Газпромом", що мала виконувати до 2040 року.

Документ ґрунтувався на принципі "бери або плати", тобто покупець зобов'язувався повністю оплатити "Газпрому" прописаний в договорі обсяг газу навіть в тому разі, якщо його не вибрав.

Австрія не могла вийти з договору, не зазнавши величезних фінансових збитків через штрафи.

Умови договору з "Газпромом" стали в Австрії предметом розслідування.

Єдина надія позбутися кабального договору була в тому, що "Газпром" сам якось порушить його умови.

Це сталося у 2022 році, коли російська компанія деякий час постачала австрійцям газ із затримками. Австрійський концерн OMV скористався нагодою та звернувся до арбітражного суду, що присудив йому компенсацію у 230 млн євро. Австрійці взяли ці кошти з грошей, які мали перерахувати "Газпрому" за поставлений газ.

У відповідь "Газпром" повністю припинив постачати газ OMV. Тим самим дав Австрії ідеальний привід взагалі контракт розірвати.

У місцевих ЗМІ в перших числах січня з’являлись коротенькі повідомлення, що транзит російського газу через Україну припинено, втім "австрійські сховища добре заповнені".

Як зазначається у австрійському виданні Kurier, у 2022 році, після нападу Росії та подальшої енергетичної кризи, Австрія придбала та зберігала майже 20 терават-годин (ТВт-год) газу як стратегічний резерв. У минулому році в Австрії було спожито близько 76 ТВт-год газу, а австрійські сховища заповнені на 79%, близько 80 ТВт-год. Крім того, Австрія може імпортувати до 185 ТВт-год на рік через Німеччину та Італію.

Молдова

Придністров'є святкує Різдво з новорічними вогниками
Придністров'я святкує Різдво з новорічними вогниками

Ще у грудні "Газпром" попередив про припинення постачання газу в Молдову с першого січня 2025 року, але не через відмову Києва транспортувати газ своєю територією, а нібито через "регулярні неплатежі" АТ "Молдовагаз" за контрактом.

За підрахунками російської компанії, "Молдовагаз" винна "Газпрому" $709 млн. Молдова ці гроші сплачувати відмовляється, визнає борг в $8,6 млн. Як результат – повністю відрізаним від постачання газу з нового року залишився російський сателіт - невизнане Придністров’я, що десятиліттями отримувало газ за контрактом з "Молдовагаз", але за нього ніколи не сплачувало.

"Молдовагаз" зазначала, що з грудня 2022 року весь обсяг газу від "Газпрому" в обсязі 5,7 млн м3 на добу передавала у непідконтрольне Придністров’я, а для споживачів підконтрольних Молдові територій закуповувала газ на інших регіональних та європейських майданчикак. І що вже законтрактовала необхідні обсяги газу, які забезпечить споживання підконтрольних Молдові територій до кінця березня 2025 року.

Основний промисловий споживач газу в Придністров'ї – теплоелектростанція у Дністровську, "Молдавська ДРЕС". Вона працювала на російському газі, виробляла електрику, яку потім також поставляла Молдові за нижчими цінами. Другий великий споживач газу – Молдавський металургійний завод у Рибниці, який переробляє металобрухт і продає метал у Молдову або в країни ЄС.

Десятиліттями Придністров’я отримувало газ від Росії безкоштовно, що давало змогу існувати її економіці. Придністров’я продавало газ своєму населенню за зниженими тарифами, які накопичувались на "спеціальному газовому рахунку". За оцінками експертів, ці кошти від газу складали приблизно половину бюджету Придністров’я.

Першого січня у Придністров’ї у приватних будинках виключили газ, у багатоповерхівках – світло та гарячу воду. Згодом встали промислові підприємства.

Наразі Кишинів міг би допомогти сепаратистам пережити зиму, постачати газ до Придністров’я з європейських ринків, але лише за умови передплати/своєчасної оплати. Внутрішні ціни на газ у Придністров’ї значно нижчі, ніж наразі на підконтрольній Молдові території: менше 1 лея ($0,05) за кубометр порівняно з 16,74 лея ($0,91). Проте влада Придністров’я від цієї допомоги відмовилась.

"Газпром" також міг би забезпечувати Придністров’я газом в обхід України, через турецький потік. Але він відмовляється від поставок, мотивуючи це боргами "Молдовагаз".

Фокус полягає в тому, що "Молдовагаз" насправді на 50% належить самому "Газпрому", ще майже на 14% - невизнаній придністровській владі.

У листопаді колишній міністр енергетики Молдови Віктор Парліков зустрічався з головою "Газпрому" Олексієм Міллером, у Санкт-Петербурзі намагався домовитись про подовження постачання газу. Згодом Парліков розповідав, що під час перемовин Кремль насправді не так цікавив "борг" Молдови чи транспортування іншим маршрутом, як питання продовження транзиту газу українською територією. Росіяни хотіли, щоб Кишинів вплинув на Київ і транзит, що генерує РФ $6,5 млрд щорічно, був би збережений.

Станом на 8 січня у придністровському регіоні відключають електроенергію двічі, сумарно на 8 годин на добу.

Наразі у Придністров’ї не спостерігається панічних настроїв, масового виїзду населення. Влада невизнаної республіки подовжила шкільні канікули до 20 січня. До цього часу має вистачати резервів для підтримки критичної інфраструктури. Надалі, розраховують у Придністров’ї, знайдеться якесь вирішення ситуації.

8 січня telegram- канал "ТСВ Приднестровье", повідомив що прем’єр Словаччини Роберт Фіцо їде в Брюссель на перемовини щодо відновлення транзиту російського газу через Україну. Словаччина намагатиметься відновити транзит.